Refleksji powołaniowej poświęcona jest rozpoczęta w Rzymie sesja Europejskiej Służby Powołań. W nawiązaniu do Synodu o Słowie Bożym i zakończonych obchodów Roku św. Pawła temat konferencji brzmi „Siewcy Ewangelii Powołania: Słowo, które wzywa i posyła”. Delegatem biskupów Europy ds. powołań jest koordynujący rzymskie obrady bp Wojciech Polak.
Doroczne kongresy powołaniowe organizowane są w różnych częściach Europy – przypomniał na antenie Radia Watykańskiego bp Polak. Zauważył w nich pewien rozwój, gdyż gromadzą coraz więcej delegatów. - Owocują one wymianą doświadczeń i pomysłów w działalności powołaniowej – podkreśla gnieźnieński biskup pomocniczy.
Jeśli chodzi o rzymskie spotkanie, to uczestnicy spotkania opierają się na wcześniejszym dokumencie programowym “Nowe powołania dla nowej Europy”. Mają przed oczyma ewangeliczną postać siewcy, który wyszedł siać. „Chcemy się przyjrzeć, po pierwsze, w jaki sposób Pan Bóg to Słowo sieje – mówi bp Polak. – Będzie więc refleksja biblijna na temat bogatej rzeczywistości powołania w Biblii. Chcemy zobaczyć, w jaki sposób Słowo Boże o powołaniu jest nam głoszone”. Drugim elementem refleksji będzie kwestia ziemi, którą należy przygotowywać. „My przygotowujemy tę ziemię – podkreśla organizator spotkania dodając, że przeprowadzona zostanie również refleksja socjologiczna, jaki jest dzisiaj ten europejski teren, na który pada Słowo Boże. Trzecim zadaniem jest przygotowanie tej ziemi, na którą pada ziarno Słowa, a więc wszystko, co wiąże się z pedagogią powołań. „Chcemy zobaczyć jakie są możliwości, sposoby, aby ten teren serca człowieka na Słowo Boże jak najlepiej przygotować” – powiedział bp Polak.
W sesji Europejskiej Służby Powołań w Rzymie uczestniczy ponad 80 delegatów z 18 krajów. Obrady potrwają do 5 lipca. W sobotę uczestników przyjmie Benedykt XVI.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.