Półtora milion świec ma zapłonąć w Saragossie z okazji IV Międzynarodowego Kongresu w Obronie Życia, który w dniach 6-8 listopada br. odbędzie się w tym hiszpańskim mieście.
Kongres przebiegać będzie pod hasłem: „Uwrażliwienie: symfonia dla życia”. Światło świec wyznaczy drogę dzielącą miejsce obrad od Placu Matki Bożej „del Pilar” (ze Słupa), gdzie znajduje się główne sanktuarium maryjne miasta i jedno z najważniejszych w Hiszpanii.
Inicjatorami akcji są Stowarzyszenie Telefon dla Życia i organizatorzy Kongresu. Chcą oni w tym celu zaangażować 10 tys. wolontariuszy, z których każdy zapali 150 świec. Wszystkie one utworzą wielki łańcuch światła wzdłuż chodników i na placach, bez przerywania ruchu i normalnego przemieszczania się po mieście. Świece będą płonąć od godz. 22.00 do północy w sobotę 7 listopada, po czym uprzątną je wolontariusze.
Każda świeca upamiętni jedno dziecko, któremu nie pozwolono się urodzić od czasu wprowadzenia w Hiszpanii w 1985 r. ustawy dopuszczającej przerywanie ciąży, a także ich matki.
Osoby, które chcą, mogą objąć swym „patronatem” tyle świec, ile zapragną, wysyłając pieniądze na odpowiednie rachunki lub w inny sposób, który można znaleźć na stronie www.actiweb.es/ATODAVELA. Dotychczas zgłoszono taki „patronat” nad ponad 3,3 tys. świec. Można się też zgłaszać jako wolontariusz.
Akcja chce zwrócić uwagę na korzyści, jakie obecność młodych ludzi może w naszych czasach przynieść społeczeństwu. Pozwoli również zgromadzić środki na IV Kongres w Obronie Życia (www.zaragoza2009.org) oraz na projekt pomocy kobietom ciężarnym, będącym w trudnej sytuacji. - Aby żadna z nich nie planowała aborcji, a tym bardziej ze względów ekonomicznych lub z braku wsparcia – wytłumaczył cel kampanii Antonio Gasós, przewodniczący Stowarzyszenia Telefon dla Życia i członek komitetu organizacyjnego Kongresu.
Inicjatorzy całego przedsięwzięcia zamierzają także zwrócić uwagę rządu i całego dzisiejszego społeczeństwa na problemy związane z projektem nowej ustawy aborcyjnej. Reforma w tym kierunku „ułatwi kobiecie podjęcie decyzji, która może mieć dla niej negatywne następstwa na całe jej życie” – powiedział Gasós.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.