Na Jasnej Górze trwa 26. Forum Szkół Katolickich.
Nad tym czym jest wychowanie, jak wychowywać do służby życiu, do wspólnoty i czy możliwa jest neutralność światopoglądowa w wychowaniu zastanawiają się na Jasnej Górze uczestnicy 26. Forum Szkól Katolickich. W trzydniowym spotkaniu udział bierze ok. tysiąca osób.
Forum przebiega pod hasłem: „W służbie wychowaniu i rodzinie”. Tegoroczne hasło nawiązuje do słów św. Jana Pawła II: „Rodzina bowiem znajduje się u podstaw wszystkich ludzkich wspólnot, wszystkich społeczności i społeczeństw”. - Temat wychowania został podjęty z kilku powodów – wyjaśnił ks. Zenon Latawiec, przewodniczący Rady Szkół Katolickich.
– To w nawiązaniu do niedawno zakończonego synodu biskupów o rodzinie a także dlatego, że szkolnictwo katolickie zawsze jest w służbie rodzinie – powiedział ks. Latawiec. Salezjanin podkreślił, że najważniejszym przesłaniem szkolnictwa katolickiego jest przekaz, że nie tylko „uczymy, kształcimy intelekt, ale przede wszystkim wychowujemy. Chcemy uświadomić całemu środowisku szkolnemu, a zwłaszcza nauczycielom, że to co robią to jest służba wychowaniu i służba rodzinie. To jest nasza misja, którą chcemy pokazać”.
Zaproszony na Forum abp Henryk Hoser, który przewodniczył dziś Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przypomniał, że służba życiu nie ogranicza się jedynie do życia biologicznego, ale jest to także kształtowanie człowieczeństwa.
-Wychowanie jest dziś niezwykle ważnym i aktualnym tematem, ponieważ żyjemy w epoce ogromnego zamieszania i chaosu – uważa biskup warszawsko – praski. „Nie można rozpoznać ani celów ani środków prowadzących do tego celu, jakim jest wychowanie do wartości. Brak tego celu wynika z braku wartości, niejednoznaczności określenia tego, dlaczego i po co warto żyć”, powiedział arcybiskup.
Abp Hoser podkreślił, że szkoła musi odkryć na nowo, że jej zadaniem jest nie tylko nauczanie, ale i wychowanie. -W rozeznaniu wartości powinien pomagać Kościół. Parafia jest tym środowiskiem, które musi być włączone w dzieło wychowania – uważa duchowny. Dodaje, że jeśli rodzina i szkoła nie mówią jednym językiem, to niszczą wychowanie. - Dobre wychowanie to takie, gdzie rodzina, szkoła, Kościół mówią jednym językiem – podkreślił abp Hoser.
Zapytany o to czy w wychowaniu możliwa jest neutralność światopoglądowa arcybiskup zaznaczył, że tak pod warunkiem, że „dostrzega się wartości ogólnoludzkie”. - Kwestia wyboru wiary, religii czy wyznania jest kwestią wyboru człowieka i nie można nikogo do niczego zmuszać, ale to co łączy to wartości ogólnoludzkie wynikające z faktu, z opisu istoty życia ludzkiego. Neutralność polega na tym, że jest zgoda co do wartości ogólnoludzkich – powiedział abp Hoser.
Podczas spotkania dyrektorów i nauczycieli nie zabraknie tematów związanych z obecną sytuacją w Polsce. Np. jak wychować do małżeństwa i rodziny, do dojrzałego chrześcijaństwa, do odczytania powołania czy o tym jak być wychowawcą dzisiaj. Nie zbraknie tematów związanych z obecną sytuacją w Polsce, o zmianach ideologicznych w polityce państwa, czy o etapach odbudowy cywilizacji życia w naszym kraju.
Forum rozpoczęła konferencja dyrektorów szkół katolickich. Podczas tego spotkania zaprezentowany został m.in. suplement programu nauczania historii mający pogłębić wśród uczniów znajomość dziejów ojczystych. - To program wychowania chrześcijanina i patrioty. On ma zmierzać do tego, że mamy wychować elitę ludzi, którzy kochają Ojczyznę i znają jej historię –poinformowała s. Maksymiliana Wojnar, współorganizatorka spotkania. Przedstawicielka Rady Szkół Katolickich powiedziała, że pojawiła się propozycja wyboru 35 punktów z historii Polski, które mają być podejmowane w nauczaniu od klasy czwartej szkoły podstawowej, kiedy nauka historii się rozpoczyna, aż do klasy maturalnej. W tym temacie mają pojawić się materiały publicystyczne czy suplementy dla nauczycieli.
Szkół katolickich w Polsce wciąż przybywa. Jest ich już ponad sześćset.
Forum potrwa do soboty, 14 listopada. Jutro dzień rozpocznie Msza św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 7.30 pod przewodnictwem abp. Wacława Depo. Podczas Eucharystii zostanie złożony Akt Zawierzenia Szkolnictwa Katolickiego Matce Bożej Jasnogórskiej. Od 9.30 do 13.00 będą trwały wykłady i konferencje, które zakończą tegoroczne Forum.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.