Ks. dr Adrian Korczago został 21 listopada wybrany nowym zwierzchnikiem luteran na Śląsku Cieszyńskim.
W związku z przejściem biskupa Pawła Anweilera na emeryturę, Synod Diecezji Cieszyńskiej dokonał wyboru jego następcy na urzędzie zwierzchnika diecezji cieszyńskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP.
Wybory poprowadził jego zwierzchnik, bp Jerzy Samiec, a wybierano spośród trzech kandydatów. Oprócz ks. dr. Adriana Korczago kandydowali także ks. dr Grzegorz Giemza i ks. Piotr Wowry.
Jeszcze nie został ustalony termin konsekracji biskupa elekta oraz uroczystego nabożeństwa, podczas którego nastąpi objęcie przez niego nowego urzędu.
Ks. dr Adrian Korczago urodził się w 1964 r. w Zabrzu. Po studiach na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie został ordynowany 22 stycznia 1989 roku w Zabrzu. Pracował jako duszpasterz w parafii w Ustroniu. Uczestniczył w budowie parafii w Bładnicach na Śląsku Cieszyńskim, a w 2000 roku został jej pierwszym proboszczem. W sierpniu 2015 roku został wprowadzony na urząd proboszcza parafii w Goleszowie. Jest żonaty i ma dorosłą córkę.
Od 1991 r. był wykładowcą na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, a w obszarze jego naukowych zainteresowań znalazły się głównie sprawy duszpasterstwa, homiletyki oraz zagadnienia pastoralne. Prowadził również zajęcia dla studentów pedagogiki o specjalności edukacja religijna w Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.
Był stypendystą Uniwersytetu w Bonn, a w 2004 r. uzyskał tytuł doktora teologii ewangelickiej. Był kierownikiem Katedry Ewangelickiej Teologii Praktycznej (Sekcji Teologii Ewangelickiej) ChAT.
Od 2002 r. jako członek Synodu Kościoła przewodniczył synodalnej komisji ds. edukacji i wychowania chrześcijańskiego oraz ds. pastoralnych. Był też członkiem Konsystorskiej Komisji Egzaminacyjnej Kościoła, a w latach 2011-2015 generalnym wizytatorem nauczania kościelnego.
Od 2007 roku jest dyrektorem Instytutu Pastoralnego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, a od 2008 opiekunem duchowym studentów luteran ChAT. W latach 2008-2015 był wiceprzewodniczącym Światowej Organizacji Duszpasterstwa Interkulturalnego SIPCC (Society for Intercultural Patoral Care and Counselling). Od 2010 pełni funkcję prezesa Towarzystwa Poradnictwa i Psychologii Pastoralnej w Polsce (TPiPP).
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.