Wysoko w górach leży 20 cm śniegu, a będzie go przybywało.
W sobotni wieczór ratownicy TOPR po raz pierwszy w tym sezonie ogłosili w Tatrach zagrożenie lawinowe. Obowiązujący 1 stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest również samorzutne schodzenie lawin, głównie w postaci zsuwów i małych lawin.
Lokalnie warunki mogą być jednak trudniejsze. Ponadto turyści powinni szczególną uwagę zwracać na miejsca zalodzone na szlaku. Nieostrożność może skończyć się poślizgnięciem i tragicznym w skutkach upadkiem. W czasie wędrówek po Tatrach w zimowych warunkach konieczne jest wyposażenie w raki i czekan oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem.
Po ostatnich opadach śniegu niebezpiecznie zrobiło się również na Babiej Górze. Na zasypanych szlakach, przy ograniczonej widoczności, bardzo łatwo pobłądzić. Już w piątek na stokach królowej Beskidów zaginęło dwóch turystów. Ratownicy GOPR odnaleźli ich dopiero następnego dnia, po słowackiej stronie góry. Noc spędzili w szałasie.
Przed wyruszeniem w góry należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt i zapoznać ze szczegółową prognozą pogody dla rejonu gór, w który się wybieramy. Istotne jest, by zwrócić uwagę na prognozę górską, a nie dla podgórskiej miejscowości, gdyż warunki panujące na szczytach są zazwyczaj diametralnie inne niż w dolinach.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.