Zagrożenie lawinowe w Tatrach, groźnie na Babiej

Wysoko w górach leży 20 cm śniegu, a będzie go przybywało.

W sobotni wieczór ratownicy TOPR po raz pierwszy w tym sezonie ogłosili w Tatrach zagrożenie lawinowe. Obowiązujący 1 stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest również samorzutne schodzenie lawin, głównie w postaci zsuwów i małych lawin.

Lokalnie warunki mogą być jednak trudniejsze. Ponadto turyści powinni szczególną uwagę zwracać na miejsca zalodzone na szlaku. Nieostrożność może skończyć się poślizgnięciem i tragicznym w skutkach upadkiem. W czasie wędrówek po Tatrach w zimowych warunkach konieczne jest wyposażenie w raki i czekan oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem.

Po ostatnich opadach śniegu niebezpiecznie zrobiło się również na Babiej Górze. Na zasypanych szlakach, przy ograniczonej widoczności, bardzo łatwo pobłądzić. Już w piątek na stokach królowej Beskidów zaginęło dwóch turystów. Ratownicy GOPR odnaleźli ich dopiero następnego dnia, po słowackiej stronie góry. Noc spędzili w szałasie.

Przed wyruszeniem w góry należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt i zapoznać ze szczegółową prognozą pogody dla rejonu gór, w który się wybieramy. Istotne jest, by zwrócić uwagę na prognozę górską, a nie dla podgórskiej miejscowości, gdyż warunki panujące na szczytach są zazwyczaj diametralnie inne niż w dolinach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  13°C Niedziela
  noc
  10°C Niedziela
  rano
  11°C Niedziela
  dzień
  13°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »