- Obie izby rosyjskiego parlamentu - Duma Państwowa i Rada Federacji - zaprotestowały we wtorek przeciwko ubiegłotygodniowej rezolucji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE zrównującej postawę hitlerowskich Niemiec i Związku Radzieckiego przed wybuchem II wojny światowej.
OBWE ogłosiło, że 23 sierpnia, w rocznicę zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow, obchodzony będzie europejski dzień pamięci ofiar stalinizmu i nazizmu.
Pakt ten zawierał podział między obydwa kraje państw Europy Środkowej.
Członkowie obu izb rosyjskiego parlamentu wydali oświadczenie, w którym napisali, że rezolucja OBWE jest "bezpośrednią obrazą milionów" rosyjskich żołnierzy, którzy "oddali życie za wyzwolenie Europy od faszyzmem".
Rezolucja, uchwalona 2 lipca w Wilnie, nosi tytuł "Zjednoczenie podzielonej Europy". Wskazano w niej, że w XX wieku europejskie kraje ucierpiały z rąk dwóch reżimów, które niosły za sobą ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości - nazistowskiego i stalinowskiego.
Szef rosyjskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE Aleksandr Kozłowski określił rezolucję, jako "obraźliwą, antyrosyjską akcję" i "gwałt na historii".
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.