Korea Płd. chce współpracować przy budowie elektrowni atomowej

Korea Południowa chce współpracować z Polską przy budowie elektrowni atomowej i terminala gazu LNG - poinformował we wtorek prezydent Korei Południowej Li Miung Bak podczas Polsko-Koreańskiego Forum Gospodarczego w Pałacu Kultury i Nauki.

"Wiem, że Polska w ramach dywersyfikacji źródeł energii planuje zbudować elektrownię nuklearną i terminal LNG. (...) W ciągu ostatnich 30 lat Korea zbudowała i bezpiecznie użytkuje ponad 20 elektrowni nuklearnych, a obecnie buduje kolejne 8. Mamy bogate doświadczenie oraz najnowszą na świecie technologię. Korea jest też drugim na świecie importerem LNG, więc jest bardzo konkurencyjna w budowaniu terminali LNG. Współpraca z nami zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polsce" - podkreślił prezydent.

Dodał, że drugim polem współpracy może być budowa infrastruktury - dróg i kolei, a także inwestycje w stadiony i lotniska przed EURO 2012. "Korea jest światowym liderem w dziedzinie budownictwa. Ponad 250 koreańskich firm (budowlanych - PAP) działa w około 90 krajach na całym świecie. Chciałbym, aby koreańskie firmy budowlane i informatyczne mogły brać udział w budowie infrastruktury w Polsce" - powiedział.

Li Miung Bak ocenił Polskę jako kraj "bardzo stabilny finansowo wśród 27 państw Unii Europejskiej". Dodał, że także Korea jest oceniana jako ten kraj OECD, który najszybciej wychodzi z kryzysu. "Mam nadzieję, że oba nasze kraje będą pionierami wychodzenia ze światowego kryzysu finansowego" - zaznaczył.

Prezydent Korei podczas spotkania podkreślał także, że Polskę i Koreę Płd. łączy podobna historia końca XX wieku. "Ramię w ramię (z Polską - PAP) przeżyliśmy w latach 80. proces demokratyzacji, a w latach 90. dokonaliśmy gwałtownego rozwoju gospodarczego. W 1996 r. weszliśmy równocześnie do OECD" - powiedział. Dodał, że na polskim rynku pojawiło się wiele koreańskich koncernów, głównie z dziedziny elektroniki i części zamiennych do samochodów.

Zaznaczył, że ta współpraca może wyglądać jeszcze lepiej. "Trwające właśnie negocjacje ws. umowy o wolnym handlu między Koreą a Unią Europejską weszły w ostatnią fazę. Kiedy ta umowa wejdzie w życie, bariery handlowe będą znacznie mniejsze, niż teraz. Wzrosną więc obroty handlowe oraz wspólne inwestycje, a koreańskie koncerny będą mogły jeszcze bardziej aktywnie wchodzić na polski rynek i w obu krajach powstaną nowe miejsca pracy" - powiedział.

Prezydent Li Miung Bak oficjalną wizytę w Warszawie rozpocznie w środę przed południem. Spotka się z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Donaldem Tuskiem.

Jest to rewizyta koreańskiego przywódcy w naszym kraju, po tym, jak w grudniu ubiegłego roku Lech Kaczyński gościł kilka dni na Dalekim Wschodzie, m.in. w Seulu. W 2009 roku mija też 20 lat od nawiązania stosunków między Polską a Koreą Płd.

Ceremonia oficjalnego powitania prezydenta Republiki Korei odbędzie się w środę rano na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Po rozmowie z L. Kaczyńskim obaj przywódcy spotkają się z prasą. Prezydent Korei Płd. złoży też wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
21°C Niedziela
rano
28°C Niedziela
dzień
26°C Niedziela
wieczór
23°C Poniedziałek
noc
wiecej »