Walka z IS: Polska rozważy dalszy wkład

Sekretarz stanu John Kerry i szef polskiego MSZ Witold Waszczykowski rozmawiali w Brukseli m.in. o Ukrainie i wojskowej obecności USA na wschodniej flance NATO. Polski minister obiecał rozważenie dalszego wkładu Polski w walkę z IS - podał Departament Stanu USA.

Jak poinformował w komunikacie prasowym rzecznik Departamentu Stanu John Kirby, podczas spotkania z nowym szefem polskiej dyplomacji, do jakiego doszło we wtorek w Brukseli w kuluarach posiedzenia ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich Sojuszu, Kerry "wyraził wdzięczność Polsce za osiągnięcie docelowych wydatków na obronność w wysokości 2 proc. PKB oraz goszczenie szczytu NATO w Warszawie w lipcu" 2016 r.

Ponadto obaj ministrowie potwierdzili swą "niezmienną wierność Sojuszowi i artykułowi 5 Traktatu Północnoatlantyckiego o wzajemnej obronie, a także dyskutowali o kontynuowaniu wojskowej obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu, obejmującej rotację wojsk amerykańskich".

"Sekretarz stanu USA potwierdził zaangażowanie USA w projekt europejskiej obrony przeciwrakietowej" - podano w komunikacie.

Politycy zgodzili się też co do wagi intensyfikacji wysiłków międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu (IS). "Minister Waszczykowski dał jasno do zrozumienia, że Polska rozważy swój dalszy wkład" - powiedział Kirby.

Kerry i Waszczykowski rozmawiali też o Ukrainie i zgodzili się, że tak długo, jak nie zostaną w pełni wdrożone porozumienia z Mińska ws. rozejmu między wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy a siłami rządowymi, nałożone na Rosję sankcje międzynarodowe zostaną utrzymane.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  23°C Piątek
  noc
  13°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  16°C Piątek
  wieczór
  wiecej »