Duda: Dekarbonizacja to antypaństwowa herezja

Jeżeli Polska posiada 90 proc. europejskich zasobów węgla, a sektor energetyczny opiera się w zdecydowanej części na węglu, to mówienie o dekarbonizacji w znaczeniu ograniczania wydobycia jest herezją i jest antypaństwowe - uważa prezydent Andrzej Duda.

"Jeżeli jakieś państwo posiada 90 proc. europejskich zasobów węgla, jeżeli sektor energetyczny jakiegoś państwa opiera się w zdecydowanej absolutnie części na węglu, to mówienie w tym państwie o dekarbonizacji jest herezją i jest antypaństwowe" - powiedział prezydent, który bierze w piątek udział w akademii barbórkowej w Bełchatowie.

Dodał, że jeżeli w ogóle może być mowa o dekarbonizacji, z punktu widzenia polskich interesów, to można mówić o dekarbonizacji tylko w jednym tego słowa znaczeniu - ograniczania emisji CO2.

"Ale nie w znaczeniu ograniczania wydobycia węgla czy ograniczania użycia węgla. Chciałbym to bardzo jasno i wyraźnie zasygnalizować wszystkim tym, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości, takie jest moje stanowisko" - podkreślił Duda.

Dodał, że jeżeli mówi o dekarbonizacji, to mówi przede wszystkim o rozwoju szeroko pojętej branży górniczej i energetycznej w połączniu z rozwojem także polskiej nauki. "To mówię o nowoczesnych technologiach, to mówię o inwestycjach w branżę wydobywczą i w branżę energetyczną, to mówię o ograniczaniu emisji CO2 poprzez nowoczesne inwestycje" - podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że polityka energetyczna w Polsce ma być prowadzona odpowiedzialnie. "Odpowiedzialnie, tzn. z uwzględnieniem naszych możliwości i zasobów, a przede wszystkim z uwzględnieniem warunków na jakich my, jako Polska możemy być państwem suwerennym" - podkreślił.

«« | « | 1 | » | »»
 • max
  04.12.2015 15:35
  Jest niedopuszczalne narzucanie przez najsilniejsze państwa europejskie, które mają inna strukturę energetyki, rozwiązań takich, które im są wygodne i które same stosują, a które niekoniecznie w naszych warunkach mogą być dobre. Francja opiera swoja energetykę na atomie i chciałaby go nam sprzedać. Niemcy forsują wiatraki które są w naszych warunkach nieefektywne gdyż u nas za słabo wieje. My za to posiadamy ogromne złoża wód geotermalnych pokrywające ponad 80% terytorium Polski i na tym w 100% ekologicznym źródle energii powinniśmy się skupić.

  Co więcej państwa które tak krzyczą żeby ograniczyć CO2 same przenoszą produkcję do krajów spoza UE gdzie nie ma ograniczeń emisyjnych i to powinno być brane przy wykazach emisyjnych gdyż państwa te emitują ogromne ilości CO2 poza granicami swojego kraju. Globalny bilans emisji CO2 mimo ograniczeń w danym kraju, nie spada, a może wręcz rosnąć.

  Jest jeszcze jedna sprawa. Ocieplenie klimatu/zmiany klimatyczne następowały w historii wielokrotnie gdy nie było jeszcze żadnego przemysłu. W średniowieczu w Europie było cieplej niż obecnie. Wielu naukowców jest zdania, co potwierdzają badania, że człowiek nie jest w stanie wytworzyć tak dużych ilości CO2 by wpłynąć znacząca na klimat. Dużo więcej produkują oceany czy np. wulkany. Głównymi sprawcami zmian klimatycznych jest aktywność słoneczna. Co więcej cześć naukowców jest zdania że właśnie wchodzimy w okres tzw małej epoki lodowcowej gdyż aktywność Słońca spada i osiągnie swoje minimum w 2044. Wówczas paradoksalnie większa ilość gazów cieplarnianych mogłaby nam pomóc. Zobaczymy czy to jest prawda czy może to tylko teoria lansowana przez kraje jak np. Rosja które czerpią ogromne przychody ze sprzedaży surowców, ropy czy gazu.
 • Kazik
  04.12.2015 16:51
  Niedopuszczalne jest to, że branża w której pracuje 100 000 ludzi rządzi od lat Polska w ktorej zyje 40 mln ludzi. Niedopuszczalne jest to, ze 39,99 mln ludzi ciezko zasuwa, nie otrzymujac takiego wsparcia, jak ta schylkowa branza. Niedopuszczalny jest stan powietrza w polskich miastach - najgorszy w calej Europie. Niedopuszczalne jest, ze Polska jest 3 najbardziej od wegla uzaleznionym krajem w Europie. Niedopuszczalne jest zachowanie politykow, ktory z prawa i lewa sciemniaja, ze branza gornicza przetrwa. Upadnie w przyszlym roku z wielkim hukiem i wtedy niedopuszczalne, ze 60 000 ludzi w jednym regionie naraz straci prace.
 • chaber
  04.12.2015 19:48
  Hey - 1 - dekarbonizacja to tzw. zmiękczanie twardej wody, wapnem,
  czyli pozbycie się zasadowości.
  2 - karborund, węglik krzemu
  3 - to proces wypalania wągla drzewnego
  4 - w XVIII wieku ruch wąglarzy we Włoszech.
  Co to ma wspólnego z węglem, herezją i górnikami?
 • _jasiek
  05.12.2015 16:10
  Odspawa się pan od łże-mediów, to zacznie rozumieć.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »