Ministrowie kultury Niemiec, Francji i Włoch zażądali we wtorek od Komisji Europejskiej skutecznych kroków, by przeciwstawić się międzynarodowemu przemytowi i nielegalnemu handlowi dziełami sztuki i w ten sposób zapobiegać finansowaniu Państwa Islamskiego.
"Wraz z okrutnym zniszczeniem historycznych miejsc takich, jak Nimrud w Iraku czy Palmira w Syrii, a także szeregu innych miejsc na Bliskim Wschodzie, terroryści (Państwa Islamskiego) atakują duszę tego regionu, kolebkę naszej cywilizacji - głosi list Moniki Gruetters (Niemcy), Fleur Pellerin (Francja) i Dario Franceschiniego (Włochy). - Najwyższy czas, by Europa, w imię swoich wartości i swego bezpieczeństwa, zaczęła przeciwdziałać w sposób skuteczny (nielegalnemu) handlowi dóbr kulturalnych".
"Europa musi znaleźć adekwatną podstawę prawną zwalczania nielegalnego handlu, by położyć kres finansowaniu terroryzmu" - nalegają sygnatariusze. Od Komisji Europejskiej oczekują oni rychłego przedstawienia projektu przepisów, które skutecznie zakażą importu do Unii Europejskiej nielegalnych dóbr kultury.
Dżihadyści z Państwa Islamskiego, którzy kontrolują znaczne obszary Iraku i Syrii, dopuścili się niszczenia na ogromną skalę stanowisk archeologicznych i starożytnych ruin w Mezopotamii i syryjskiej Palmirze, jednocześnie sprzedając na czarnym rynku część pochodzących stamtąd zabytkowych obiektów ruchomych. Nielegalny obrót starożytnościami jest, obok handlu ropą i haraczy z porwań, jednym z głównych źródeł finansowania działalności terrorystycznej Państwa Islamskiego.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.