- Niemiecka policja odzyskała zabytkową rzeźbę Piety, zrabowaną 14 lat temu z kościoła w Świerczowie (opolskie). Pochodząca z XV wieku figura Marii i Jezusa jest już w Polsce, wkrótce wróci do kościoła, z którego ją skradziono.
Odzyskaną przez policję rzeźbę zaprezentowano w czwartek dziennikarzom w Opolu. Do kradzieży figury doszło podczas nocnego włamania we wrześniu 1995 r. Wtedy nie udało się ustalić i zatrzymać sprawców przestępstwa, po dziele sztuki ślad zaginął na ponad 12 lat.
"Teraz - dzięki Bogu i policji - Pieta wróci na swoje miejsce" - powiedział podczas prezentacji odzyskanej rzeźby ks. prof. Czesław Mazur z wrocławskiej kurii (parafia w Świerczowie należy do diecezji wrocławskiej).
W odnalezieniu rzeźby pomogło umieszczenie jej opisu w międzynarodowym katalogu skradzionych dzieł sztuki. Na trop zabytku wpadli w sierpniu 2007 roku niemieccy specjaliści z zespołu zwalczania przestępczości przeciwko dziełom sztuki i antykom z Wiesbaden i policja z Monachium. Rzeźba została wystawiona na sprzedaż w antykwariacie w Bamberg w Niemczech.
Podejrzanym w tej sprawie jest niemiecki handlarz sztuki Mathias W. Jego przedstawiciele prawni podejmowali starania, aby udowodnić, że figura ta nie pochodzi z przestępstwa i nie jest tą, która została skradziona w Polsce. Aby utrudnić rozpoznanie skradzionego dzieła sztuki, z rzeźby m.in. usunięto polichromie.
"Szczęściem w nieszczęściu jest to, że zrobiono to bardzo profesjonalnie, i teraz musimy podjąć decyzję, czy będziemy uzupełniać usunięte polichromie, czy pozostawimy Pietę w takim stanie" - tłumaczył dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Opolu, ks. prof.Piotr Maniurka.
Batalia o udowodnienie, że wystawiona na sprzedaż w Niemczech Pieta została skradziona w Polsce, trwała dwa lata. Ostatecznie, po wielu ekspertyzach i dzięki dobremu przygotowaniu merytorycznemu niemieckich funkcjonariuszy, rzeźba we wtorek została przekazana do Polski.
Obecny na prezentacji odzyskanej rzeźby opolski komendant wojewódzki policji, nadinspektor Bogdan Klimek, zaapelował do posiadaczy wszelkich dzieł sztuki, aby gromadzili maksymalnie dokładną dokumentację swoich eksponatów. "Dokładne fotografie i opisy będą najlepszą wskazówką dla policji w przypadku, gdyby doszło do kradzieży, i trzeba będzie poszukiwać utraconego dzieła sztuki" - podkreślił komendant.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.