Katolicka Agencja Informacyjna przypomina najważniejsze dla Kościoła w świecie wydarzenia mijającego roku.
WRZESIEŃ
Albania: Wojna nigdy nie jest święta, a zabijanie i ucisk innych w imię Boga jest zawsze bluźnierstwem – stwierdza wspólna deklaracja ponad 400 przywódców religijnych, ogłoszona na zakończenie dorocznego spotkania z cyklu „Ludzie i religie”, zorganizowanego przez rzymską Wspólnotę św. Idziego. W tym roku odbyło się ono w Tiranie w dniach 6-8 września pod hasłem „Pokój jest zawsze możliwy. Religie i kultury w dialogu”.
Austria. Niemcy. Oficjalnie oba kraje zezwoliły 4 września na przyjęcie uchodźców i migrantów, którzy znaleźli się na terenie Węgier. Do krajów tych przybyło dziesiątki tysięcy osób ubiegających się o azyl, głównie z Syrii, Iraku i krajów Afryki Północnej. Wśród wielu organizacji w pomoc dla nich zaangażowały się krajowe Caritas. 6 września papież wezwał wszystkie diecezje, parafie, wspólnoty, klasztory i sanktuaria w Europie, aby przyjmowały uchodźców. W pomoc uchodźcom na Bliskim Wschodzie włączył się również Kościół w Polsce, szczególnie poprzez Caritas Polska i polską sekcję Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Według szacunków ONZ 60 mln ludzi na świecie to migranci, a tylko część z nich przybywa do Europy.
Francja. W poniedziałek 14 września w katedrze w Créteil pod Paryżem nastąpiło uroczyste zakończenie procesu w sprawie domniemanego cudu za wstawiennictwem bł. Jerzego Popiełuszki. Dokonał tego miejscowy ordynariusz bp Michel Santier w dniu 68. rocznicy urodzin polskiego męczennika i w trzecią rocznicę niewytłumaczalnego medycznie uzdrowienia Françoisa Audelana z nietypowej przewlekłej białaczki szpikowej, które było przedmiotem procesu.
Ziemia Święta. W dniach 11-16 września pod przewodnictwem kard. Pétera Erdő z Węgier obradowała Rada Europejskich Konferencji Biskupów (CCEE). Temat zgromadzenia brzmiał: “Kościół w różnych krajach europejskich i stojące przed nim wielkie wyzwania”. Rozmowy dotyczyły głównie spraw migrantów i rodzin oraz sytuacji chrześcijan w Ziemi Świętej.
Kuba. Pod hasłem: "Misjonarz miłosierdzia" odbyła się w dniach 19-22 września wizyta apostolska Franciszka na Kubę. Była ona pierwszym etapem 10. podróży apostolskiej tego pontyfikatu. Papież odwiedził Hawanę, Holguín, El Cobre i Santiago de Cuba. Franciszek podczas wizyty apelował o to, by Kościół mógł służyć narodowi kubańskiemu „w warunkach wolności”. Przekonywał do służby konkretnemu człowiekowi, a nie ideologiom. Tłumaczył, że Bóg pragnie Kościoła ubogiego. Podkreślił potrzebę umiejętności wspólnego działania z ludźmi innych przekonań i ideologii, w tym komunistycznej, na rzecz dobra wspólnego. Przestrzegł przed popadaniem w poprawność polityczną. Przede wszystkim jednak zachęcił „do przeżywania rewolucji czułości”, polegającej na „otwieraniu oczu i serc na innych”. Z Kuby papież udał się do Stanów Zjednoczonych.
USA. Ceremonia powitania w Białym Domu w Waszyngtonie z udziałem 15 tys. Amerykanów, kanonizacja bł. Junipera Serry (1713-1784) w Narodowym Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia NMP z udziałem 25 tys. wiernych, udział we wspólnej Sesji Kongresu Stanów Zjednoczonych na waszyngtońskim Kapitolu, Msza św. z udziałem ok. 20 tys. wiernych w hali Madison Square Garden w Nowym Jorku – to główne wydarzenia wizyty apostolskiej Franciszka w USA, która odbyła się 22-27 września i przebiegała pod hasłem: „Miłość jest naszą misją”. Ponadto papież odwiedził główną siedzibę ONZ, wygłosił przemówienie na forum Zgromadzenia Ogólnego (25 września) i wziął udział w VIII Światowym Spotkaniu Rodzin (26-27 września). Była to jego pierwsza wizyta w Stanach Zjednoczonych. Papież Bergoglio choć pochodzi z Ameryki – USA nigdy nie odwiedził. Przed Kongresem Franciszek powiedział m. in., że naród może być uznany za wielki, kiedy broni wolności, kiedy krzewi kulturę, która pozwala ludziom „marzyć” o pełnych prawach dla wszystkich, gdy dąży do sprawiedliwości i stara się o sprawy uciśnionych, gdy opowiada się za dialogiem i sieje pokój. Mówiąc o dziedzictwie kulturowym i duchowym wskazał na czterech wielkich reprezentantów narodu amerykańskiego: Abrahama Lincolna, Martina Luther Kinga, Dorothy Day i Thomasa Mertona. W przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Papież przypomniał, że od wszystkich rządzących świat stanowczo się domaga: skutecznej, wyrażającej się w konkretnych krokach ochrony środowiska naturalnego oraz jak najszybszego przezwyciężenia zjawiska wykluczenia społecznego i ekonomicznego. W homilii podczas Mszy św. w Filadelfii, która zakończyła VIII Światowe Spotkanie Rodzin. papież wezwał do wsparcia małżeństwa i rodziny „ponad wszelkimi granicami” i zachęcał wszystkich do codziennych gestów miłości, które sprawiają, że czujemy się jak w domu.
PAŹDZIERNIK
Świat. Sytuacja chrześcijan na świecie w ciągu minionych dwóch lat uległa znacznemu pogorszeniu. W ekstremalnie trudnych warunkach przychodzi im żyć aż w 10 krajach świata: Chinach, Iranie, Arabii Saudyjskiej, Pakistanie, Korei Północnej, Iraku, Nigerii, Sudanie i Syrii. Najbardziej cierpią ze strony islamskich ekstremistów, co ostatnio najdobitniej widać w Iraku i Nigerii. W tym afrykańskim kraju 100 tys. ludzi musiało salwować się ucieczką przed islamskimi fundamentalistami z ugrupowania Boko Haram, którzy tylko w jednej z diecezji zniszczyli 350 kościołów. Dane te pochodzą z najnowszego raportu „Prześladowani i zapomniani”, przygotowywanego przez papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie a ogłoszonym 16 października przed obchodzonym 8 listopada VII Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Twórcy raportu podkreślili, że jeśli nie dojdzie do zahamowania exodusu chrześcijan z Iraku (60-100 tys. opuszcza rokrocznie ten kraj), to za pięć lat nie będzie tam ani jednego wyznawcy Chrystusa. Wskazali też na natężenie antychrześcijańskich działań ze strony hinduistycznych nacjonalistów w Indiach, a w Sri Lance ze strony buddystów. W minionym roku zniszczono tam 60 kaplic. Reżim komunistyczny najboleśniej uderza w chrześcijan w Erytrei, Chinach, Wietnamie i Korei Północnej. W tym azjatyckim kraju co najmniej 10 proc. z 400 tys. wyznawców Chrystusa przetrzymywanych jest w obozach pracy. Podobna sytuacja panuje w Erytrei zwanej popularnie „Koreą Północną Afryki”. Raport „Prześladowani i zapomniani” zaznaczył zarazem, że coraz większy niepokój budzi sytuacja w Rosji i Turcji, gdzie wolność religijna jest łamana.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.