Ulicami 420 miejscowości w Polsce i szesnastu miast za granicą przechodzą dzisiaj Orszaki Trzech Króli. Poniżej znajdziesz nasze relacje z tych wydarzeń.
Jak poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej w Warszawie rzeczniczka prasowa OTK Anna Śmigielska to o 90 miejscowości więcej niż w roku ubiegłym. Do Orszaku może przyłączyć się każdy. Za Betlejemską Gwiazdą prowadzą nas tradycyjnie Trzej Królowie - Mędrcy ze Wschodu - podkreśliła.
"Scenariusz tej jednej z największych rodzinnych, plenerowych imprez jest wszędzie podobny, ponieważ oparty jest na ewangelicznym przekazie sprzed 2016 lat - Mędrcy ze Wschodu wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by "odkryć w ubogiej, niepozornej szopie najprawdziwszego Boga. Trzej Królowie oddają Mu pokłon, objawiając Go tym samym całemu światu" - podkreśliła rzeczniczka Orszaku.
Dodała, że nieodzownym elementem każdego Orszaku jest wspólne kolędowanie ludzi, którzy idą za Trzema Królami oraz ich rycerzami, wojownikami i dwórkami. "W ten sposób wszyscy mogą się przyłączyć do Orszaku Trzech Króli, stając się nie tylko biernym widzem, ale aktywnym uczestnikiem wydarzenia" - podkreśliła Śmigielska.Poinformowała jednocześnie, że na Orszaku przedstawiane są również sceny ilustrujące wydarzenia biblijne towarzyszące Narodzeniu Pańskiemu takie jak Dwór Heroda, Gospoda, Walka dobra ze złem, Brama do Nieba.
Maciej Marchewicz z Fundacji Orszaku Trzech Króli podkreślił, że "fenomen orszaku nie polega na tym, że z roku na rok przybywa miejsc, gdzie jest organizowany, tylko na tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii".
Święto Trzech Króli - jak powiedział Marchewicz - to okazja na odkrywanie bogactwa tradycji i zwyczajów związanych z wyjątkowo pięknymi świętami Bożego Narodzenia. "Orszak Trzech Króli systematycznie przywraca zwyczaj wystawiania jasełek, budowanie szopek Bożonarodzeniowych, wspólnego śpiewania kolęd. Inspiruje do sięgania do dawnych tradycji i tworzenia nowych zwyczajów" - dodał.
Jak poinformowała Śmigielska, w tym roku Orszak przejdzie w 420 polskich miastach i miejscowościach, a także w kilkudziesięciu miejscach na świecie, m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, w USA, na Ukrainie, w Rumunii, Rwandzie i Ekwadorze. Do policzenia uczestników Orszaku zostało rozesłanych 1,4 mln naklejek.
Hasło ósmej edycji Orszaku Trzech Króli to: "Nade wszystko miłosierdzie - Miłość Pokój, Przebaczenie". "Jest to nawiązanie do słów papieża Franciszka. W ten sposób zostają podkreślone wydarzenia Roku Świętego Miłosierdzia, oraz XXXI Światowe Dni Młodzieży. W tegorocznym scenariuszu znajdą się również słowa św. Jana Pawła II oraz świętej Faustyny" - powiedziała rzeczniczka OTK.
Dodała, że Światowe Dni Młodzieży będą widoczne w Orszaku Trzech Króli w całej Polsce. Fundacja jest organizatorem ogólnopolskiej zbiórki publicznej na "światowe Dni Młodzieży w Diecezjach", przeprowadzanej w wielu miejscowościach w całej Polsce 6 stycznia podczas Orszaku Trzech Króli. Dochód zebrany podczas zbiórki zostanie przekazany kwestującym miejscowościom na organizację pobytu uczestników ŚDM w tych miejscowościach.
6 stycznia 2015 roku - przypomniała Śmigielska - Orszak Trzech Króli odbył się w 330 miejscowościach, wzięło w nim udział łącznie ponad 1 mln osób. Kolejne 1,5 mln widzów obejrzało transmisję telewizyjną na żywo w TVP i TVP Polonia.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.