Tylko ludzi żal

Kto korzysta, gdy dwóch się bije? Wiadomo. Wiadomo też, kto traci.

Egzekucja szejka Nimra al-Nimra zaogniła sytuacją na i tak rozgrzanym do czerwoności Bliskim Wschodzie. Coraz wyraźniej widać powody, dla których Państwo Islamskie ciągle istnieje, choć już dawno powinno przestać istnieć.

Wielcy gracze – zaliczmy do nich Turcję, Iran i Arabię Saudyjską – próbują zdominować region, a przy okazji pozbyć się problemów: Turcy ujarzmić Kurdów, Arabowie rozszerzyć wpływy na Syrię. ISIS się więc im przydaje. A Iran? Pewnie zachować swoje wpływy  w Syrii, Jemenie, może zyskać w Bahrajnie. Przecież chodzi o dominację w regionie. A gdy do tego dodać broniące w regionie swoich interesów światowe mocarstwa oraz pomniejszych graczy, konflikt między sunnitami a szyitami i wiele, wiele innych....  I tylko zwyczajnych ludzi żal. Zwłaszcza chrześcijan, z którymi nikt się nie liczy.

Nie roszczę sobie pretensji do bycia autorytetem w  sprawach wyjaśniania zawiłości Bliskiego Wschodu. Bardzo ciekawą rzecz powiedział jednak wczoraj libański kardynał,  Béchara Boutros Raï.  Jego zdaniem obecne wrzenie ma u swoich źródeł nierozwiązany od dziesięcioleci konflikt izraelsko-palestyński. A konflikt między sunnitami i szyitami, trwający w sumie do 1300 lat, jest teraz celowo podsycany. Zaskakujące, prawda? Izrael zda się przecież stać na uboczu. Nic dziwnego, nie ma raczej ambicji panowania nad światem arabskim, a jedynie obronę swojego kraju (jak się da, to w nieco szerszych niż dziś granicach). Jeśli jednak uświadomimy sobie, że w ostatnich latach to właśnie Iran i Syria prowadziły wobec tego kraju najbardziej agresywną politykę i że Zachód tak otwarcie popierał antyasadowską rewoltę...

Jest jeszcze jedno: sprawienie, by różnej maści islamscy ekstremiści zamiast przyjeżdżać do Europy czy Ameryki zajęli się samymi sobą byłby iście makiawelicznym pomysłem z perspektywy światowej wojny z terroryzmem. Jak zwykle w takich przypadkach, nie do końca skutecznym, bo owe rozpalające się konflikty i przedłużająca się niestabilności niektórych państw doprowadziły już do zalewającej dziś Europę wielkiej fali migracji. Przyznaję, nie chce mi się wierzyć, by ktoś coś takiego zaplanował. Ale patrząc na to, jak rozwija się sytuacja coraz trudniej mi oprzeć się takiemu wrażeniu. Choćby tylko dlatego, że przecież do prowadzenia wojny potrzebna jest broń, którą – jak widać – ciągle ktoś na Bliskich Wschód dostarcza. I tylko – powtórzę – ludzi żal. Tych co za ambicje i interesy różnych władców płacą strachem biedą, łzami, a często i życiem.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • trup
  07.01.2016 20:18
  cyt ( I tylko – powtórzę – ludzi żal. ) przypomnij sobie drogi autor co ty pisał jak podobne hocki klocki robili na ukrainie - ile tam nienawiści , złości kalek i zabitych .Można by powiedzieć ewolucja poglądow żeby gdyby ale tylko powiedzieć .pozdrawiam
 • trup
  08.01.2016 14:18
  cyt (Panu widać wszystko jedno. I dla świętego spokoju pozwoliłby zamordować swoich sąsiadów. ) - swego czasu tak ja myślał jak drogi autor - jednakże sytuacje życiowe spowodowały że nigdy nie powiem co bym zrobił wtedy a wtedy .Podziwiam tylko autora za jego psychologiczną wizję mojego postępowania w takiej sytuacji . Zrobiłeś drogi autorze długi wywód na temat hipotetycznej sytuacji od obrony ojczyzny do zabicia sąsiadów - oraz do mojego niecnego postępowania w takiej sytuacji . Ale że to rok miłosierdzia to nadstawię drugi policzek (chociaż wpierw wykonam unik ) tak na wszelki wypadek i może usłyszę jakiś akt żalu , albo skruchy . Pozdrawiam .
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  16°C Wtorek
  wieczór
  14°C Środa
  noc
  9°C Środa
  rano
  12°C Środa
  dzień
  wiecej »