Po raz czwarty w sobotę 18 lipca na Jasną Górę dotrą promieniście pielgrzymi na rowerach. Ich trasy złączą się pod katedrą częstochowską, skąd wspólnie przejadą do jasnogórskiego sanktuarium. Pielgrzymce patronuje bp Edward Janiak, delegat Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.
– Niech kto tylko może podejmie ten trud w 30. rocznicę przyjazdu do Polski Papieża Polaka – zachęca koordynator ogólnopolskiej pielgrzymki rowerowej ks. Jerzy Grochowski. Poszczególne grupy rozpoczynają pielgrzymkę w różnym czasie. Grupa siedlecka, której przewodnikiem jest ks. Grochowski, wyruszyła dzisiaj (13.07). - Podczas tego pielgrzymowania chcemy skupić się na nauczaniu Ojca Świętego Jana Pawła II z pierwszej pielgrzymki do Polski i otworzyć się na działanie Ducha Świętego, a także w 30. rocznicę I pielgrzymki do Polski prosić Pana Boga o szybkie wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego – wyjaśnia ks. Grochowski. Wspominając pielgrzymkę z 1979 r., pielgrzymi na rowerach z Siedlec w drodze na Jasną Górę przyjadą do Warszawy, by zatrzymać się na pl. Piłsudskiego. W tym miejscu 30 lat temu Jan Paweł II wypowiedział znamienne słowa modlitwy „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!”. Grupa dotrze tu jutro ok. godz. 14.00.
Radosne przywitanie wszystkich rowerowych pielgrzymów i ich rodzin nastąpi 18 lipca 2009 r. o godz. 10.00 w katedrze częstochowskiej. Następnie Aleją Najświętszej Maryi Panny grupa rowerowych pielgrzymów uda się na Jasną Górę. O godz. 12.00 w Kaplicy Cudownego Obrazu będzie odprawiona Msza św. koncelebrowana w intencji rychłego wyniesienia do chwały ołtarzy Sługi Bożego Jana Pawła II. Po zawierzeniu Najświętszej Maryi Pannie pielgrzymi wezmą udział w nabożeństwie drogi krzyżowej na Wałach Jasnogórskich.
Z roku na rok widać zwiększone zainteresowanie pielgrzymką na rowerach. W pierwszej wzięło udział 150 osób, w zeszłorocznej – 424 pielgrzymów na rowerach, a na Jasnej Górze dołączyło do nich 100 osób towarzyszących.
Dogmat, uznający Maryję za Matkę Boga, został po raz pierwszy ogłoszony na soborze w Efezie w 431 r.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.