40 kościołów ze specjalną propozycją na 40 wielkopostnych dni.
Wraz z początkiem Wielkiego Postu w Warszawie po raz drugi ruszy inicjatywa kościołów stacyjnych. Począwszy od Środy Popielcowej do Niedzieli Palmowej w kolejnych dniach wierni będą gromadzić się na indywidualnej i wspólnotowej modlitwie w wyznaczonych świątyniach w Warszawie, zwanych właśnie kościołami stacyjnymi. Spotkanie na ten temat z proboszczami parafii obu warszawskich diecezji odbyło się dziś w siedzibie kurii warszawsko-praskiej. Obradom przewodniczył abp Henryk Hoser. W spotkaniu archidiecezję warszawską reprezentował bp Rafał Markowski.
- Poprzez tę inicjatywę chcemy pomóc wiernym lepiej przeżyć Wielki Post i przygotować się do świąt paschalnych, tak, aby proces nawrócenia był integralną częścią codziennego życia chrześcijanina - powiedział abp Hoser. Z kolei bp Marek Solarczyk porównał inicjatywę kościołów stacyjnych do 40-dniowych rekolekcji w Warszawie. - Szeroki wachlarz wybranych parafii i kościołów oraz specjalnie przygotowany w nich program duchowy pozwala na możliwość wybrania właściwego dla siebie miejsca i czasu na dłuższe zatrzymanie się, wyciszenie i pogłębienie relacji z Bogiem – zauważył bp Solarczyk.
Nawiązując do ubiegłorocznego doświadczenia kościołów stacyjnych, bp pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej zwrócił uwagę na żywą odpowiedź ze strony wiernych, którzy - jak stwierdził - chętnie brali udział w nabożeństwach i celebracjach liturgicznych. - Wielu skorzystało również z możliwości i w atmosferze spokoju i wyciszenia przystąpiło do sakramentu pokuty i pojednania, nie odkładając spowiedzi na ostatnią chwilę - cieszył się bp Solarczyk.
Moderator wydziałów duszpasterskich kurii warszawskiej ks. prał. Tadeusz Sowa przyrównał inicjatywę kościołów stacyjnych do papieskiej inicjatywy "24 godziny dla Pana", rozciągniętej na 40 dni. - Biorąc pod uwagę, że tegoroczny Wielki Post będzie przeżywany w Roku Świętym Miłosierdzia, może to być szansa, by pomóc wiernym głębiej wejść w tajemnicę Bożego przebaczenia. - Będzie to więc spore wyzwanie dla kapłanów, aby - jak apelował papież Franciszek - "zawsze, w każdych okolicznościach i pomimo wszystko, byli znakiem prymatu Bożego miłosierdzia" - zauważył duchowny.
Spośród 40 kościołów stacyjnych, czyli tyle, ile dni trwa Wielki Post, w archidiecezji warszawskiej usytuowanych jest 25, świątyń zaś w diecezji warszawsko-praskiej - 15. - Wybraliśmy kościoły mające szczególne znaczenie pod względem ich rangi, patrona oraz uwarunkowań historycznych. Tak więc obok katedr, konkatedr, są również sanktuaria, ośrodki duszpasterskie - wytłumaczył abp Hoser.
Pierwszym kościołem stacyjnym w Środę Popielcową będzie stołeczny kościół Najświętszego Zbawiciela, zaś ostatnim - świątynia Wniebowstąpienia Pańskiego przy al. Komisji Edukacji Narodowej 101.
Centralnym punktem dnia stacyjnego będzie Msza św. o godz. 20. Przewidziano również nabożeństwa Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali oraz Godzinę Miłosierdzia. Przez cały dzień wierni będą również mogli skorzystać w tych świątyniach z sakramentu pokuty i pojednania.
- Inicjatywa sięga tradycji rzymskich wczesnego chrześcijaństwa, kiedy to wyznawcy Chrystusa zbierali się w większych domach patrycjuszy na celebracji Eucharystii. Z czasem na tych miejscach budowano świątynie - przypomniał abp Hoser.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.