Będzie starcie Wałęsy z oponentami

Znamy termin i szczegóły debaty Lecha Wałęsy z oponentami.

"Proponuję publiczny finał sprawy tzw. Bolka z moim udziałem" - oświadczył były prezydent kilka dni temu. Pismo w tej sprawie L. Wałęsa skierował do dyrektora gdańskiego oddziału IPN prof. Mirosława Golona i opublikował na swoim blogu:

"Zwracam się z uprzejmą prośbą do gdańskiego Oddziału IPN o zorganizowanie spotkania udzielających się publicznie pisarzy i ekspertów od tzw. Bolka (tj. ok. 10-15 osób, w tym reżyser Braun) ze mną i otwartą, nagrywaną dyskusję. Warunkiem jedynym, jaki stawiam, to: po każdym zadanym pytaniu czy wypowiedzi będę miał możliwość odniesienia się do słów rozmówcy i odpowiedzi. Czekam na termin takiego spotkania" - napisał były prezydent.

"W nawiązaniu do propozycji z dnia 8 stycznia 2016 r. uprzejmie informuję, że gdański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu jest gotów podjąć się zorganizowania debaty na temat Pana relacji ze Służbą Bezpieczeństwa z udziałem Pana Prezydenta oraz zainteresowanych historyków i publicystów" - napisał prof. Golon w liście do L. Wałęsy.

Jako pierwsi informujemy, że debata odbędzie się w pierwszej połowie marca. Najprawdopodobniej wezmą w niej udział, oprócz L. Wałęsy, reżyser i publicysta Grzegorz Braun, a także autorzy książki "SB a Lech Wałęsa" dr hab. Sławomir Cenckiewicz oraz dr Piotr Gontarczyk. Koordynatorem debaty został dr Karol Nawrocki, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Gdańsku. Spotkanie L. Wałęsy z oponentami odbędzie się w gdańskim Oddziale IPN. Kandydatem na moderatora debaty jest Adam Hlebowicz, dziennikarz, dyrektor Radia Plus w Gdańsku.

- Redaktor Hlebowicz jest także historykiem, organizatorem Krajowej Defilady Żołnierzy Niezłomnych i Parady Niepodległości w Gdańsku, człowiekiem dbającym w szczególny sposób o dziedzictwo narodowe, a zarazem dziennikarzem z wieloletnim doświadczeniem. Wcześniej poprowadził panel dyskusyjny z udziałem prezesa IPN, Piotra Semki i prof. Andrzeja Zybertowicza i sprawdził się w tej roli doskonale. Uważamy, że to najlepsza kandydatura - argumentuje ten wybór dr Nawrocki.

- W przyszłym tygodniu ostateczną formułę debaty ustalimy z biurem L. Wałęsy oraz pozostałymi uczestnikami - dodaje koordynator. 

Czy debata zmieni coś w tzw. sprawie Bolka? Nie wierzy w to sam L. Wałęsa, który twierdzi, że zaproszeni na spotkanie oponenci nie uznają jego racji. "Oni za daleko zaszli. Ale ponieważ to będzie publiczne, to publika - jestem przekonany - da się przekonać. To ma być publiczne postawienie kropki nad »i«. Ja im udowodnię prawdę, a oni mają tylko kłamstwa - będą może próbować zakrzyczeć, nie dopuścić do głosu" - uważa były prezydent.

Innego zdania jest dr Nawrocki. - Debata może być przełomowa w tzw. sprawie Bolka pod warunkiem, że były prezydent odniesie się merytorycznie do książki "SB a Lech Wałęsa". To rzetelne, naukowe opracowanie, recenzowane przez wybitnych historyków. To także książka, której treść nie została dotychczas podważona przez żadnego z naukowców. Czy będzie w stanie zrobić to L. Wałęsa? Przekonamy się wkrótce.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
17°C Środa
noc
13°C Środa
rano
14°C Środa
dzień
13°C Środa
wieczór
wiecej »