Ze strony KE Polsce nic nie grozi, gdyż...

Procedura nałożona na Polskę nie ma umocowania w traktatach unijnych - mówi wiceszef MSZ.

W minioną środę Komisja Europejska otwarła wobec Polski procedurę nadzorowania przestrzegania zasad praworządności. Co to w praktyce oznacza dla Polski? Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Aleksandra Stępkowskiego wspomniana procedura wynika z wewnętrznego dokumentu Komisji Europejskiej, przyjętego na własne potrzeby Komisji. Dokument ten nie ma umocowania prawnego w traktatach unijnych, co podkreśliły służby prawne Rady Europejskiej.

- Z zastosowania tej procedury nie wynikają żadne zobowiązania dla państwa członkowskiego, jakim jest Polska, jednak rząd polski jest otwarty na dialog z Komisją Europejską w celu wyjaśnienia nieporozumień i wykazania, że rządy prawa mają się w Polsce dobrze - podkreślił Stępkowski w rozmowie z "Gosc.pl".

«« | « | 1 | » | »»
 • Maluczki
  15.01.2016 12:59
  Jasne że nic, bo to co zagrażało już się stało!
 • MarianNowak
  15.01.2016 17:15
  Minister A. Stępkowski wykazuje brak podstawowej wiedzy na temat UE lub jest osobą totalnie arogancką wobec tej organizacji i polskiego społeczeństwa. Minister nie zna Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej. Otóż, Unia Europejska opiera się na zasadach praworządności. Oznacza to, że podstawą wszystkich jej działań są traktaty, przyjęte dobrowolnie i demokratycznie przez wszystkie państwa członkowskie. Traktat jest wiążącą umową między państwami członkowskimi UE. Określa się w nim cele UE, zasady funkcjonowania instytucji UE, sposób podejmowania decyzji oraz relacje między UE a jej państwami członkowskimi. Na państwach członkowskich spoczywa główna odpowiedzialność za prawidłowe i terminowe stosowanie traktatów oraz przepisów UE, natomiast Komisja Europejska monitoruje stosowanie prawa Unii. Komisja może podjąć działania, jeżeli państwo członkowskie UE nie wdroży do prawa krajowego przepisów unijnych dyrektyw lub nie zgłosi Komisji, jakie działania podjęło podejrzewane jest o naruszenie unijnych przepisów. Jeśli na wczesnym etapie nie uda się znaleźć rozwiązania, Komisja może wszcząć formalne postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i w ostateczności skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  12°C Poniedziałek
  rano
  18°C Poniedziałek
  dzień
  20°C Poniedziałek
  wieczór
  18°C Wtorek
  noc
  wiecej »