Seminarium Tertio Millennio

Ponad 30 młodych chrześcijan ze Stanów Zjednoczonych i Europy Środkowej przez 3 tygodnie poznawało naukę społeczną Kościoła podczas corocznego Letniego Seminarium Instytutu Tertio Millennio w Krakowie. Wśród wykładowców był m.in. George Weigel, wybitny amerykański teolog i biograf Jana Pawła II.

Przedmiotem codziennych wykładów i dyskusji było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: jak budować wolne i demokratyczne społeczeństwo w oparciu o nauczanie społeczne Kościoła. Uczestnicy odkrywali - w świetle nauczania papieży - znaczenie zasad pomocniczości, solidarności i miłosierdzia oraz poszanowania godności każdego człowieka.

Punktem wyjścia rozważań była encyklika Jana Pawła II "Centesimus Annus" z 1991 roku. Zdaniem wykładowców stanowi ona syntetyczne podsumowanie społecznego nauczania papieży, a zarazem wyraża akceptację wolnego rynku i demokracji przez Kościół.

Wykładowcami podczas seminarium byli czołowi amerykańscy i polscy intelektualiści katoliccy: George Weigel - katolicki teolog, jeden z najpoważniejszych komentatorów życia społecznego i religijnego w USA i na świecie; Russel Hittinger - profesor filozofii i prawa Uniwersytetu w Tulsie, członek Papieskiej Akademii św. Tomasza z Akwinu; Thomas D. Wiliams - profesor teologii moralnej i katolickiej nauki społecznej Papieskiego Uniwersytetu Regina Apostolorum; Maciej Zięba OP – b. prowincjał dominikanów, a obecnie dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku; Jarosław Kupczak OP - Kierownik Katedry Antropologii Teologicznej Papieskiej Akademii Teologicznej i inni. Pokazywali oni jak rozwijać i interpretować naukę społeczną Kościoła, jak stosować ją we współczesnej kulturze, polityce i gospodarce, a również jak dokonywać w jej świetle oceny otaczającego świata.

Istotnym aspektem seminarium było poznawania polskiej kultury i historii poprzez zwiedzanie Krakowa i okolic oraz pielgrzymowanie do najważniejszych ośrodków duchowych południowej Polski: Jasnej Góry, Łagiewnik, Tyńca, a także odwiedzenie byłego obozu zagłady w Oświęcimiu.

Uczestnikami seminarium byli studenci, doktoranci i seminarzyści z różnych stron świata: 10 osób z różnych miast Polski, 11 osób z innych krajów Europy Środkowej (Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rumunii, Węgier, Chorwacji, Niemiec i Słowacji) oraz 10 Amerykanów. Wielu uczestników, zwłaszcza ze Stanów Zjednoczonych, dopiero od niedawna jest katolikami, natomiast wśród przybyszy z Europy obecni byli też greko-katolicy i prawosławni.

Codzienne zajęcia odbywały się od 29 czerwca do 17 lipca w klasztorze oo. Dominikanów na krakowski starym mieście.

Seminarium było doskonałą okazją do rozwoju intelektualnego i duchowego, a także do nawiązania wielu znajomości. Jego organizacja była możliwa dzięki hojnemu wsparciu ze strony sponsorów oraz absolwentów z poprzednich lat.

Instytut Tertio Millennio, który organizuje letnie seminaria i zimowe szkoły, został założony w 1996 roku przez o. Macieja Ziębę OP. Jako efekt działania instytutu zaobserwować można powstawanie w Polsce elitarnej grupy absolwentów kursów organizowanych przez ITM, którzy starają się kształtować życie zawodowe, społeczne i polityczne zgodnie ze wskazaniami nauki społecznej Kościoła.

Pierwsza edycja Szkoły Letniej odbyła się w 1992 roku. Jej pomysłodawcami byli Michael Novak, Rocco Buttiglione, o. Richard John Neuhaus, o. Maciej Zięba OP oraz George Weigel. Głównym celem tej inicjatywy jest – niezmiennie od 17 lat - pogłębienie dialogu na temat społeczeństwa otwartego: „Tertio Millennio Seminar on the Free Society”.

Więcej informacji nt. Instytutu i letniego seminarium, znaleźć można na stronie www.tertio.pl

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
27°C Sobota
dzień
28°C Sobota
wieczór
25°C Niedziela
noc
20°C Niedziela
rano
wiecej »