Równolegle z bodźcami ekonomicznymi, potrzebna jest zmiana sposobu myślenia na temat istoty małżeństwa – komentują program "500 plus" Irena i Jerzy Grzybowscy. Powołując się na sytuację w krajach Europy Zachodniej, założyciele "Spotkań Małżeńskich" zauważają, że przyczyną niskiej dzietności nie jest sytuacja ekonomiczna rodzin, ale rozpad małżeństw, życie w związkach nieformalnych i konsumpcyjny styl życia".
Z uznaniem przyjmujemy próby rządu RP stymulowania zmian w katastrofalnej sytuacji demograficznej naszego kraju. Przy tej okazji pragniemy zwrócić uwagę, że obok niewątpliwie potrzebnych bodźców finansowych – mamy na myśli program „Rodzina 500 plus” – niezbędne jest stwarzanie warunków do odnawiania i pogłębiania więzi małżeńskiej tak, aby pragnienie posiadania dziecka było naturalne i oczywiste dla każdego małżeństwa.
Z naszej, blisko czterdziestoletniej pracy wśród małżeństw wynika niezbicie, że ograniczenie liczby dzieci w rodzinie, poza przyczynami zdrowotnymi i rożnymi sytuacjami szczególnymi, spowodowane jest w ogromnym stopniu rozpadem więzi małżeńskiej. W bardzo wielu małżeństwach brak decyzji na poczęcie kolejnego dziecka spowodowany jest kryzysem małżeńskim, brakiem więzi osobowej i tzw. życiem obok siebie. A jeżeli co trzecie małżeństwo w Polsce rozwodzi się, jeżeli zmniejsza się liczba małżeństw w ogóle, to jak może wyglądać dbanie o powiększanie rodziny?
Doświadczenie Spotkań Małżeńskich bardzo wyraźnie pokazuje, że decyzjom na poczęcie kolejnego dziecka sprzyja umacnianie i odbudowywanie więzi małżeńskich. Pielęgnowanie miłości małżeńskiej na naszych rekolekcjach i w czasie formacji porekolekcyjnej powoduje, że wzrasta w naszym środowisku liczba rodzin wielodzietnych. Odnowiona i umacniana miłość małżonków sprzyja ich decyzjom na powiększenie rodziny.
Znamy obszary biedy w rodzinach w Polsce i nie mamy wątpliwości, że trudna sytuacja ekonomiczna jest w bardzo wielu małżeństwach przyczyną ograniczania decyzji na kolejne dziecko. Jednakże, jeżeli popatrzymy na równie dramatyczną sytuację demograficzną w innych krajach, szczególnie Europy Zachodniej, to zobaczymy wyraźnie, że przyczyną niskiej dzietności nie jest sytuacja ekonomiczna rodzin, ale rozpad małżeństw, życie w związkach nieformalnych i konsumpcyjny styl życia. Dlatego, równolegle z bodźcami ekonomicznymi, potrzebna jest zmiana sposobu myślenia na temat istoty małżeństwa, potrzebne jest w Polsce stwarzanie klimatu budowania i odbudowywania więzi małżeńskiej. To ogromne zadanie, jakie stoi przed poradniami rodzinnymi, przed wspólnotami kościelnymi i w sposób szczególny przed środkami masowego przekazu. Potrzebne jest współbrzmienie czynników ekonomicznych i duchowych. Także prorodzinna polityka państwa powinna sprzyjać budowaniu i umacnianiu więzi małżeńskiej i rodzinnej. Powinna sprzyjać społecznej edukacji w tym zakresie.
Irena i Jerzy Grzybowscy - założyciele Spotkań Małżeńskich, międzynarodowego stowarzyszenia wiernych, zatwierdzonego przez Stolicę Apostolską. W ciągu ponad 30 lat w Spotkaniach wypracowana została szkoła dialogu oparta na doświadczeniach psychologii komunikacji, teologii i nauki Kościoła. Oprócz rekolekcji, Stowarzyszenie oferuje również kursy przygotowawcze do sakramentu małżeństwa. Ważną gałęzią pracy Spotkań Małżeńskich jest także prowadzenie rekolekcji dla powtórnych związków po rozwodzie (tzw. małżeństw niesakramentalnych).
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.