Na znaczenie, jakie dla uporządkowania gospodarki ma współpraca Kościoła i państwa oraz szersze uczestnictwo wszystkich obywateli w budowie społeczeństwa zwrócił uwagę abp Diarmuid Martin. Metropolita irlandzkiej stolicy wygłosił odczyt na temat aktualnej sytuacji ekonomicznej swej ojczyzny i kroków, jakie należy podjąć w celu jej uregulowania.
Hierarcha, którzy w latach 1986-2003 pracował w Papieskiej Radzie „Iustitia et Pax” podkreślił, iż obecne wyzwania związane z kryzysem gospodarczym wskazują na konieczność przemiany poszczególnych osób i całego społeczeństwa. Częścią tego procesu jest zmiana relacji między Kościołem a państwem oraz Kościołem a światem polityki, która nie może jednak oznaczać „błogosławieństwa dla zsekularyzowanej wizji Irlandii”. „Dobrze funkcjonująca demokracja musi odkryć sposoby akceptacji i szacunku dla wartości, w tym wartości religijnych” – stwierdził abp Martin. Jednocześnie podkreślił on, że budowa sprawiedliwych relacji społecznych jest w pierwszym rzędzie zadaniem państwa a nie Kościoła.
Metropolita irlandzkiej stolicy jest przekonany, że jest zjawiskiem nienormalnym, gdy Kościół ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie większości szkół czy szpitali. Rozwiązaniem nie jest ich przekazanie w całości w ręce zbiurokratyzowanej i nie zawsze wydajnej administracji państwowej. Chodzi raczej o to, by różne typy instytucji uczyły się od siebie nawzajem. Opowiedział się on za stworzeniem modelu zarządzania i gospodarki, w którym szerzej uczestniczyłyby podmioty pośrednie, bowiem państwo nie może z jednej strony przerzucać całej odpowiedzialności społecznej na innych, ani też z drugiej monopolizować wszystkiego.
Arcybiskup Dublina jest przekonany, że w jego ojczyźnie konieczna jest nowa kultura uczestnictwa. Wskazał na szczególną rolę w tej dziedzinie instytucji i partii politycznych. Jego zdaniem media powinny zwracać uwagę na nadużycia władzy i zaufania. Jednocześnie powinny wspierać ludzi, którzy dążą do konstruktywnych przemian mentalności społecznej i budowy wspólnego dobra.
Uwagi abp Martina mają duże znaczenie w obliczu debaty na temat przyszłości szkolnictwa wyznaniowego. Skutkiem opublikowania 20 maja tzw. Raportu Ryana o nadużyciach w placówkach wychowawczych są głosy domagające się przekazania całego szkolnictwa w ręce państwa. Natomiast trzy czwarte Irlandczyków uważa, że decyzja o wyborze szkoły powinna być pozostawiona rodzicom.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.