Reklama

Irlandia: Biskup o ekonomii

Na znaczenie, jakie dla uporządkowania gospodarki ma współpraca Kościoła i państwa oraz szersze uczestnictwo wszystkich obywateli w budowie społeczeństwa zwrócił uwagę abp Diarmuid Martin. Metropolita irlandzkiej stolicy wygłosił odczyt na temat aktualnej sytuacji ekonomicznej swej ojczyzny i kroków, jakie należy podjąć w celu jej uregulowania.

Reklama

Hierarcha, którzy w latach 1986-2003 pracował w Papieskiej Radzie „Iustitia et Pax” podkreślił, iż obecne wyzwania związane z kryzysem gospodarczym wskazują na konieczność przemiany poszczególnych osób i całego społeczeństwa. Częścią tego procesu jest zmiana relacji między Kościołem a państwem oraz Kościołem a światem polityki, która nie może jednak oznaczać „błogosławieństwa dla zsekularyzowanej wizji Irlandii”. „Dobrze funkcjonująca demokracja musi odkryć sposoby akceptacji i szacunku dla wartości, w tym wartości religijnych” – stwierdził abp Martin. Jednocześnie podkreślił on, że budowa sprawiedliwych relacji społecznych jest w pierwszym rzędzie zadaniem państwa a nie Kościoła.

Metropolita irlandzkiej stolicy jest przekonany, że jest zjawiskiem nienormalnym, gdy Kościół ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie większości szkół czy szpitali. Rozwiązaniem nie jest ich przekazanie w całości w ręce zbiurokratyzowanej i nie zawsze wydajnej administracji państwowej. Chodzi raczej o to, by różne typy instytucji uczyły się od siebie nawzajem. Opowiedział się on za stworzeniem modelu zarządzania i gospodarki, w którym szerzej uczestniczyłyby podmioty pośrednie, bowiem państwo nie może z jednej strony przerzucać całej odpowiedzialności społecznej na innych, ani też z drugiej monopolizować wszystkiego.

Arcybiskup Dublina jest przekonany, że w jego ojczyźnie konieczna jest nowa kultura uczestnictwa. Wskazał na szczególną rolę w tej dziedzinie instytucji i partii politycznych. Jego zdaniem media powinny zwracać uwagę na nadużycia władzy i zaufania. Jednocześnie powinny wspierać ludzi, którzy dążą do konstruktywnych przemian mentalności społecznej i budowy wspólnego dobra.

Uwagi abp Martina mają duże znaczenie w obliczu debaty na temat przyszłości szkolnictwa wyznaniowego. Skutkiem opublikowania 20 maja tzw. Raportu Ryana o nadużyciach w placówkach wychowawczych są głosy domagające się przekazania całego szkolnictwa w ręce państwa. Natomiast trzy czwarte Irlandczyków uważa, że decyzja o wyborze szkoły powinna być pozostawiona rodzicom.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama