Sekretarz Stanu USA John Kerry poinformował, że on i jego rosyjski odpowiednik Siergiej Ławrow osiągnęli wstępne porozumienie co do warunków rozejmu w ogarniętej od pięciu lat wojną Syrii. Zastrzegł, że pewne kwestie wciąż pozostają do rozwiązania.
"Osiągnęliśmy wstępne porozumienie co do zasad w sprawie warunków przerwania działań wojennych, co mogłoby rozpocząć się w nadchodzących dniach" - powiedział Kerry na wspólnej konferencji prasowej w Ammanie z ministrem spraw zagranicznych Jordanii Nasirem Dżudehem.
Kerry poinformował, że wielokrotnie rozmawiał o tym z Ławrowem, w tym w niedzielę. Wskazał, że obaj mają nadzieję, iż prezydenci Barack Obama i Władimir Putin będą rozmawiać w najbliższych dniach w celu sfinalizowania tego wstępnego porozumienia. Dodał, że obie strony wciąż "wypracowują szczegóły". "Obecnie finalizowane są procedury przerwania działań wojennych. W zasadzie dzisiaj jesteśmy bliżej rozejmu niż byliśmy" wcześniej - dodał amerykański sekretarz stanu.
Kerry nie chciał wchodzić w szczegóły wstępnego porozumienia. Dodał, że strony muszą przeprowadzić konsultacje - USA z syryjską opozycją i członkami Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii, a Rosja z syryjskim rządem i Iranem.
Ze swej strony rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało w oświadczeniu, że szefowie dyplomacji Rosji i USA omawiali w niedzielę przez telefon warunki rozejmu w Syrii.
Jak sprecyzowano, dyskusje dotyczyły warunków zawieszenia broni, które wyłączałoby operacje przeciwko organizacjom "uznawanym przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za terrorystyczne" - podała agencja Reutera.
Prezydent Syrii Baszar el-Asad zadeklarował, że jest gotów pod pewnymi warunkami zgodzić się na rozejm. "Terroryści nie mogą wykorzystać zawieszenia broni do umacniania swoich pozycji" - powiedział Asad w wywiadzie, który w sobotę wieczorem ukazał się w internetowym wydaniu hiszpańskiego dziennika "El Pais". Rząd w Damaszku wszystkie ugrupowania przeciwstawiające się prezydentowi określa jako terrorystyczne.
Według Asada "należy też uniemożliwić innym krajom - przede wszystkim Turcji - logistyczne wspieranie terrorystów, dostarczanie im broni i nowych ludzi". Asad przyznał również, że ostatnie sukcesy syryjskiej armii są w znacznym stopniu efektem pomocy ze strony Rosji i Iranu.
12 lutego, podczas konferencji w Monachium, udało się osiągnąć porozumienie w sprawie rozejmu w Syrii. Miał on wejść w życie w ostatni piątek, jednak zamiast przerwania walk, doszło do ich eskalacji.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.