Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zaprasza, by w czasie Wielkiego Postu sięgnąć po… specjalną torbę.
- W Roku Miłosierdzia próbujemy na nowo odczytać uczynki miłosierdzia. Chociażby ten: „Głodnych nakarmić”. Zastanawiamy się, jak dziś to zrobić. Jedną z możliwości jest akcja zaproponowana przez Caritas - mówił abp Józef Kupny, który podczas konferencji na Ostrowie Tumskim wyjaśniał założenia kampanii „Talent Miłosierdzia”.
- Zabierz torbę miłosierdzia i razem z przyjaciółmi, bliskimi wypełnij ją artykułami dla ubogich. To taka współczesna forma dzielenia się. Ludzie potrzebujący, ubodzy, są wyzwaniem. Nasz postawa wobec nich jest miernikiem miłości bliźniego, a także miernikiem człowieczeństwa - tłumaczył abp Kupny. - Ta akcja to przestrzeń do współdziałania także z tymi, którzy nie podzielają naszych przekonań religijnych. Ona weryfikuje nasze człowieczeństwo, nasze chrześcijaństwo.
- Fundamentem Caritas jest miłość, którą przekuwamy na dzieła miłosierdzia - mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas. I wyjaśnia: - Torbę należy wypełnić - zgodnie z umieszczoną na niej instrukcją obsługi - produktami takimi, jak mąka, cukier, kasze czy konserwy. W ponad 100 parafiach naszej diecezji działają Parafialne Zespoły Caritas, do których można się po taką torbę zgłosić, Tam, gdzie zespołów nie ma, proboszczowie otrzymali również torby. Otrzymamy je ponadto w siedzibie Caritas przy ul. Katedralnej 7. Możemy w każdej chwili dostarczyć ich więcej - na razie przygotowanych zostało 3,5 tys. toreb. Po wypełnieniu ich artykułami torby przekazujemy bezpośrednio znanej nam, potrzebującej wsparcia rodzinie, dostarczamy zespołowi Caritas lub proboszczowi, albo przynosimy na ul. Katedralną. Rodziny, które oczekują wsparcia, składają do nas pisemne deklaracje - czego potrzebują, dla ilu osób - i na tej podstawie przygotujemy dla nich pomoc na święta.
Agata Combik /Foto Gość Tak wyglądają torby dla utalentowanych Ks. Amrogowicz wspomina o jeszcze jednej inicjatywie: - W każdą niedzielę Wielkiego Postu modlimy się razem za bezdomnych, samotnych, cierpiących, chorych, głodujących, także za wolontariuszy, którzy wspierają potrzebujących. Zapraszamy w wielkopostne niedziele do kościoła NMP na Piasku na 12.30, na Msze św. z okolicznościowym kazaniem, z propozycją zaangażowania się w któreś z naszych dzieł. W najbliższą niedzielę będziemy mówić o talencie miłosierdzia, w minionych tygodniach przedstawiana była idea paschaliku oraz skarbonki.
Ambasadorami akcji „Talent Miłosierdzia” zostali abp Józef Kupny, Paweł Hreniak, wojewoda dolnośląski, Ewa Mańkowska, wicemarszałek woj. dolnośląskiego oraz Anna Szarycz, wiceprezydent Wrocławia.
- Po raz pierwszy wrocławskiej Caritas udało się zgromadzić tak różnorodnych przedstawicieli Dolnoślązaków i zebrać ich wokół jednej idei - podkreśla Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas.
22 lutego wszyscy ambasadorowie zgromadzili się na konferencji prasowej na Ostrowie Tumskim. E. Mańkowska wspominała m.in. Matkę Teresę z Kalkuty oraz słowa papieża Franciszka na temat zażywania „leku” miłosierdzia.
- Jesteśmy skazani na sukces - twierdzi wojewoda dolnośląski. A wiceprezydent A. Szarycz mówi, że nawet najlepiej zorganizowana pomoc systemowa nie zastąpi solidarności międzyludzkiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.