Rusza akredytacja dziennikarzy na ŚDM

Do Polski w ostatnim tygodniu lipca przyjedzie od 5 do 6 tys. dziennikarzy z ok. 200 krajów świata.

Takiej liczby akredytowanych przedstawicieli mediów spodziewa się Komitet Organizacyjny ŚDM, opierając się na statystykach z poprzednich Światowych Dni Młodzieży. W Madrycie w 2011 r. akredytowało się prawie 5 tys. dziennikarzy. Takie zainteresowanie wydarzeniem to zarówno szansa dla organizatorów - na dotarcie z Dobrą Nowiną do milionów osób na całym świecie, jak i dla gospodarzy - na znakomitą promocję.

Jak podkreśla kard. Stanisław Dziwisz, nigdy wcześniej nie było takiego zainteresowania Polską, jak teraz. - Dlatego bardzo nam zależy, żeby społeczeństwo w Polsce, ale też na całym świecie było dobrze poinformowane. Chodzi nam więc o pozytywne i obiektywne informacje - mówił podczas konferencji prasowej metropolita krakowski, dodając, że ŚDM już trwają (w sensie przygotowań) w diecezjach całej Polski.

Cała medialna obsługa została powierzona Polskiej Agencji Prasowej i Katolickiej Agencji Informacyjnej, które współpracowały przy poprzednich pielgrzymkach Jana Pawła II i Benedykta XVI do Polski. Oficjalnym nadawcą telewizyjnym będzie Telewizja Polska, a radiowym - Polskie Radio.

Wnioski o akredytację można składać do 24 czerwca wyłącznie drogą elektroniczną, za pośrednictwem stron: www.pope2016.pl oraz www.krakow2016.com. Akredytacja będzie upoważniać dziennikarzy do korzystania z centrum prasowego, wirtualnego newsroomu, tzw. pooli dziennikarskich i transportu do miejsc wydarzeń. Szczegółowe informacje zostaną podane, gdy Watykan ogłosi oficjalny program wizyty ojca świętego.

- Portal www.pope2016.pl został podzielony na kilka części: moduł akredytacji, wirtualny newsroom (dostępny tylko dla akredytowanych dziennikarzy, gdzie m.in. będą pojawiały się przemówienia papieża z embargiem do czasu wygłoszenia), część otwartą, a także część informacyjną zawierającą przydatne wiadomości, m.in. na temat 1050. rocznicy chrztu Polski, polskiego Kościoła, Krakowa, miejsc turystycznych, miejsc kultu religijnego itp. - mówi Lidia Sobańska, członek Zarządu PAP.

Podczas spotkania w krakowskiej kurii zostało również podpisane porozumienie pomiędzy KO ŚDM Kraków 2016 i Telewizją Polską, na mocy którego TVP uzyskała status oficjalnego nadawcy wizyty papieża i ŚDM Kraków 2016.

- Dla TVP relacjonowanie ŚDM to obowiązek, misja, powołanie i zaszczyt. Tylko TVP może to zrobić w sposób godny i akceptowany przez społeczeństwo. W tym celu oddajemy do dyspozycji kilka naszych głównych anten. Program 1 TVP oraz telewizja Polonia będą transmitowały wszystkie główne wydarzenia, natomiast TVP Info - te mniej oficjalnie, bardziej emocjonalne, pokazujące przeżycia uczestników ŚDM. Rezerwową anteną będzie TVP Kraków - mówi Jacek Kurski, prezes TVP.

Bp Damian Muskus, przewodniczący KO ŚDM Kraków 2016, prosił też wszystkich dziennikarzy o powstrzymanie się z publikacją niesprawdzonych informacji na temat ŚDM. - W ostatnich dniach w mediach pojawiło się wiele informacji na temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Do czasu ogłoszenia oficjalnego programu ŚDM są to jedynie spekulacje - podkreśla bp Muskus.

Jak poinformował, w najbliższych dniach zostanie mianowany oficjalny rzecznik ŚDM.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
18°C Wtorek
noc
15°C Wtorek
rano
14°C Wtorek
dzień
12°C Wtorek
wieczór
wiecej »