Patriarcha Cyryl na Ukrainie

Patriarcha moskiewski i Wszechrusi Cyryl rozpoczął dziś swoją podróż apostolską na Ukrainie. Na podkijowskim lotnisku Boryspol powitali go miejscowy metropolita Włodzimierz wraz przedstawicielami władz.

Do 5 sierpnia zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) odwiedzi 3 ławry, 6 obwodów oraz 13 miast i miasteczek w różnych częściach kraju.

Oprócz metropolity Włodzimierza i innych prawosławnych hierarchów na lotnisku przywitali Cyryla I przedstawiciele kancelarii prezydenta i posłowie do ukraińskiego parlamentu, m.in. lider Partii Regionów Wiktor Janukowycz. W pierwszym rzędzie czekały na zwierzchnika RKP natomiast 3 dziewczynki w strojach ludowych, które podały mu chleb i sól. Uroczystego charakteru nadawał ceremonii śpiew chóru seminarzystów.

Wprost z lotniska patriarcha udał się na Włodzimierskie Wzgórze w centrum Kijowa, gdzie odprawił nabożeństwo. Powitało go tam kilka tysięcy Kijowian, którzy skandowali hasła „Nasz patriarcha – Cyryl!” i „Wiele lat dla naszego patriarchy!”. Wierni trzymali też w rękach transparenty, na których wypisali m.in.: „Braterskie narody – jeden Kościół”, „Kijów – matka ruskich miast – wita swojego patriarchę” i „Zachowamy tysiącletnią jedność naszego Kościoła! Rozłam w Kościele – rozłam w państwie”.

Choć bowiem przedstawiciele RKP zastrzegają, że pielgrzymka patriarchy nosi charakter jedynie duszpasterski, ważny jest także wymiar polityczny tej podróży. Patriarchat Moskiewski widzi w Kijowie i Ukrainie miejsce narodzin rosyjskiego prawosławia i teren kanonicznie sobie podległy. O jurysdykcję nad ukraińskim prawosławiem toczy spory z Patriarchatem Konstantynopola. Nieporozumienia zaś w stosunkach RKP z Kościołem katolickim powoduje funkcjonowanie na Ukrainie Kościoła greckokatolickiego, zwanego unickim.

Po nabożeństwie na Włodziemierskim Wzgórzu, Cyryl I udał się do Ławry Pieczerskiej. Otworzył tam teraz pierwsze zagraniczne posiedzenie Świętego Synodu RKP. Po południu spotka się z prezydentem Wiktorem Juszczenką. Następnie zaś odwiedzi pomnik Wiecznej Chwały, poświęcony bohaterom II wojny światowej, a także pomodli się u grobu nieznanego żołnierza i miejsca pamięci ofiar Wielkiego Głodu.

Wizyta na Ukrainie jest drugą po podróżą zagraniczną wybranego 27 stycznia patriarchy. Swoją pierwszą Cyryl I odbył na początku lipca. Zgodnie z tradycją udał się do Stambułu – dawnego Konstantynopola – gdzie spotkał się z Patriarchą Ekumenicznym Bartłomiejem I.

Podróż Cyryla I na Ukrainę wiąże się z obchodami 994. rocznicy śmierci księcia Włodzimierza Wielkiego – świętego Kościoła prawosławnego, który doprowadził do chrztu Rusi. Życzenie pomodlenia się na miejscach związanych z tym wydarzeniem patriarcha wyraził zaraz po swoim wyborze, dlatego jego podróż ma status pielgrzymki.

Drugą ważną datą, z okazji której patriarcha przybył na Ukrainę, jest 450-lecie sprowadzenia do Ławry Poczajowskiej na Wołyniu cudownej ikony Matki Boskiej. Tę drugą co do ważności, po Ławrze Pieczerskiej w Kijowie, prawosławną świątynię na Ukrainie Cyryl I odwiedzi na zakończenie swojego pobytu. W środę 29 czerwca uda się do Donieck i Świętogórskiej Ławry Zaśnięcia Bogurodzicy. Następnie pojedzie m.in. do Sewastopola, Łucka i Włodzimierza Wołyńskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
30°C Środa
dzień
31°C Środa
wieczór
23°C Czwartek
noc
19°C Czwartek
rano
wiecej »