Patriarcha moskiewski i Wszechrusi Cyryl rozpoczął dziś swoją podróż apostolską na Ukrainie. Na podkijowskim lotnisku Boryspol powitali go miejscowy metropolita Włodzimierz wraz przedstawicielami władz.
Do 5 sierpnia zwierzchnik Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) odwiedzi 3 ławry, 6 obwodów oraz 13 miast i miasteczek w różnych częściach kraju.
Oprócz metropolity Włodzimierza i innych prawosławnych hierarchów na lotnisku przywitali Cyryla I przedstawiciele kancelarii prezydenta i posłowie do ukraińskiego parlamentu, m.in. lider Partii Regionów Wiktor Janukowycz. W pierwszym rzędzie czekały na zwierzchnika RKP natomiast 3 dziewczynki w strojach ludowych, które podały mu chleb i sól. Uroczystego charakteru nadawał ceremonii śpiew chóru seminarzystów.
Wprost z lotniska patriarcha udał się na Włodzimierskie Wzgórze w centrum Kijowa, gdzie odprawił nabożeństwo. Powitało go tam kilka tysięcy Kijowian, którzy skandowali hasła „Nasz patriarcha – Cyryl!” i „Wiele lat dla naszego patriarchy!”. Wierni trzymali też w rękach transparenty, na których wypisali m.in.: „Braterskie narody – jeden Kościół”, „Kijów – matka ruskich miast – wita swojego patriarchę” i „Zachowamy tysiącletnią jedność naszego Kościoła! Rozłam w Kościele – rozłam w państwie”.
Choć bowiem przedstawiciele RKP zastrzegają, że pielgrzymka patriarchy nosi charakter jedynie duszpasterski, ważny jest także wymiar polityczny tej podróży. Patriarchat Moskiewski widzi w Kijowie i Ukrainie miejsce narodzin rosyjskiego prawosławia i teren kanonicznie sobie podległy. O jurysdykcję nad ukraińskim prawosławiem toczy spory z Patriarchatem Konstantynopola. Nieporozumienia zaś w stosunkach RKP z Kościołem katolickim powoduje funkcjonowanie na Ukrainie Kościoła greckokatolickiego, zwanego unickim.
Po nabożeństwie na Włodziemierskim Wzgórzu, Cyryl I udał się do Ławry Pieczerskiej. Otworzył tam teraz pierwsze zagraniczne posiedzenie Świętego Synodu RKP. Po południu spotka się z prezydentem Wiktorem Juszczenką. Następnie zaś odwiedzi pomnik Wiecznej Chwały, poświęcony bohaterom II wojny światowej, a także pomodli się u grobu nieznanego żołnierza i miejsca pamięci ofiar Wielkiego Głodu.
Wizyta na Ukrainie jest drugą po podróżą zagraniczną wybranego 27 stycznia patriarchy. Swoją pierwszą Cyryl I odbył na początku lipca. Zgodnie z tradycją udał się do Stambułu – dawnego Konstantynopola – gdzie spotkał się z Patriarchą Ekumenicznym Bartłomiejem I.
Podróż Cyryla I na Ukrainę wiąże się z obchodami 994. rocznicy śmierci księcia Włodzimierza Wielkiego – świętego Kościoła prawosławnego, który doprowadził do chrztu Rusi. Życzenie pomodlenia się na miejscach związanych z tym wydarzeniem patriarcha wyraził zaraz po swoim wyborze, dlatego jego podróż ma status pielgrzymki.
Drugą ważną datą, z okazji której patriarcha przybył na Ukrainę, jest 450-lecie sprowadzenia do Ławry Poczajowskiej na Wołyniu cudownej ikony Matki Boskiej. Tę drugą co do ważności, po Ławrze Pieczerskiej w Kijowie, prawosławną świątynię na Ukrainie Cyryl I odwiedzi na zakończenie swojego pobytu. W środę 29 czerwca uda się do Donieck i Świętogórskiej Ławry Zaśnięcia Bogurodzicy. Następnie pojedzie m.in. do Sewastopola, Łucka i Włodzimierza Wołyńskiego.
„Przedwczesne” jest obecnie rozważanie ewentualnej podróży papieża Leona XIV na Ukrainę
"Czuję się prawdopodobnie tak, jak Polacy, gdy wybrano św. Jana Pawła II."
Ustalenia, które pozwalają na wwóz większości ukraińskich towarów do UE bez cła tracą moc 6 czerwca.
Mieszkańcy regionów terroryzowanych przez zbrojne bandy założyli w stolicy "obóz protestacyjny".