„Mężczyzna jest powołany do bycia kapłanem, tak jak kobieta jest powołana do bycia matką” - twierdzi Tomasz Rowiński na łamach Tygodnika Powszechnego w polemice do artykułu ks. Alfonsa Skowronka „Nie ma mężczyzny ani kobiety”.
„Tylko skażona niemądrymi prądami teologia może widzieć w kapłaństwie bastion męskiej dominacji, tak jak widziałaby w macierzyństwie bastion dominacji kobiety” - pisze dalej Rowiński. Przytacza również końcowy fragment listu apostolskiego Jana Pawła II „Ordinatio sacerdotalis” z 1994 r., w którym czytamy: „Oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne”.
Rowiński podsumowuje, że to oświadczenie powinno zamknąć wszelką dyskusję. Podkreśla też, że sprawa kapłaństwa kobiet nie jest tylko sprawą z zakresu dyscypliny kościelnej, ale wywodzi się z prawa Bożego, w które Kościół nie ma prawa ingerować.
Tomasz Rowiński, zbijając kolejne argumenty ks. Skowronka, opowiadającego się za kapłaństwem kobiet, pisze m.in.: „Ks. Skowronek pisze, że Maryi wedle Ojców Kościoła kapłaństwo przysługuje w najwyższym stopniu, a Litania Loretańska nazywa Matkę Bożą Królową Kapłanów (ale doprawdy nie ma takiego wezwania w tej litanii!), a jednak twórcom tej modlitwy, ani tym bardziej Ojcom Kościoła, nie przyszło do głowy, że może to oznaczać kapłaństwo sakramentalne. Pismo Święte mówi w sposób oczywisty, że Jezus tego nie chciał”.
Publicysta stwierdza też, że niektóre argumenty ks. Skowronka - jak to, że kapłaństwo kobiet wspierała Edyta Stein - są w ogóle nieudokumentowane.
Tymczasem do zeszłotygodniowego tekstu ks. Skowronka w "Tygodniku Powszechnym" powraca "Polityka".
To wyjątkowy głos w polskim katolicyzmie - tak o opowiadającym się za kapłaństwem kobiet artykule ks. Alfonsa Skowronka pisze Polityka. - Nie da się utrzymać wzbraniania kobietom dostępu do funkcji kapłańskiej, bo nie ma w Biblii przekonujących argumentów, żeby kobiety nie mogły jej sprawować – stwierdził on w poprzednim numerze Tygodnika Powszechnego. Przypomniał słowa zamordowanej przez hitlerowców karmelitanki św. Edyty Stein, że nic nie powinno stać na przeszkodzie, by kobiety mogły być kapłanami. I zasugerował, że kapłaństwo kobiet i tak wymusi na Kościele rosnący deficyt księży.
"Ks. Skowronek nie jest kościelnym młodym gniewnym. To sędziwy i zasłużony polski teolog ekumenista. […] Ważny tekst Skowronka już skrytykował abp Sławoj Głódź: to „zjełczałe tematy i paplanina”. A komentarze internetowe są równie aroganckie. Taki mamy poziom debaty w polskim Kościele" - komentuje Polityka.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.