Reklama

Dziś startuje Festiwal Solidarności

Dziś rusza 1. część Festiwalu Solidarności w Gdańsku - przegląd filmów fabularnych. Impreza potrwa do 31 sierpnia. W programie także m.in. projekt „Dni wolnej Kuby”, warsztaty tworzenia komiksów, koncerty Myslovitz, Ennio Moricone i innych.

Reklama

Pokazy rozpoczną się wieczorem. Będzie można obejrzeć m.in. filmy: „Rysa”, „Mała Moskwa”, „Popiełuszko”, „Butelki zwrotne” czy „Boisko bezdomnych”. Początek seansów codziennie o godz. 21.30, wstęp wolny.

Druga część „Festiwalu Solidarności” odbędzie się 14 sierpnia. – Chcieliśmy rozpocząć w ten sam dzień, w którym rozpoczęły się strajki – mówi dominikanin o. Maciej Zięba, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. - I tak jak strajki, tak też Festiwal będzie trwał 18 dni – dodaje.

- Co roku w ramach Festiwalu mówimy o jednym z krajów, w którym łamane są prawa człowieka. W tym roku chcemy, by wszyscy zwrócili uwagę na Kubę – powiedział dyrektor ECS. W ramach projektu „Dni wolnej Kuby” odbędzie się m.in. wystawa fotograficzna „Kuba w obiektywie”, parada taneczna w rytmie latynoamerykańskim ,przygotowana przez Jose Torresa oraz pokazy filmów kina kubańskiego. – Chcemy pokazać klimat, kraj i ludzi, którzy mieszkają na Kubie – podkreśla o. Zięba.

W ramach Festiwalu odbędzie się 17 sierpnia przegląd filmów o solidarności „Zaczęło się w Polsce” oraz panel dyskusyjny „Pamięć i świadectwo. Obraz rewolucji w filmie dokumentalnym”. Filmy prezentowane będą w Kinie Neptun w Gdańsku, wstęp wolny. Natomiast panel dyskusyjny odbędzie się na placu przy kościele św. Mikołaja przy ulicy Świętojańskiej w Gdańsku. Natomiast w piątek, 21 sierpnia, odbędzie się polska premiera przedstawienia „Stołówka (De Kantine)”. Bilety na premierę polsko – holenderskiego spektaklu teatralnego kosztują 20-25 złotych.

- Będzie również coś dla młodych – mówi o. Zięba. „Wolna kultura komiksu. Draw your freedom. Draw your solidarity.” – Będzie można zobaczyć nagrodzone w konkursie prace, wziąć udział w warsztatach plastycznych oraz posłuchać debaty z udziałem publicystów i teoretyków komiksu. – wylicza dyrektor ECS.

Dzień później, w sobotę 22 sierpnia odbędzie się koncert plenerowy „Dziwny jest ten świat – przestrzeń wolności”. Usłyszeć będzie można Iana Giliana w towarzystwie Wielkiej Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej, Nina Hagena, Tosha Marleya, Lecha Janerki i zespołu Myslovitz. Początek o godzinie 19.00 na Targu Węglowym w Gdańsku. Bilety w cenie 15 złotych można kupić na stronach ticketpro.pl oraz eventim.pl.

Dla dzieci przygotowano piknik rodzinny „Moja mała Solidarność”, który trwać będzie przez całą niedzielę (23 sierpnia) na terenie Stoczni Gdańskiej. – Nie zabraknie konkursów, zabaw dla dzieci i rodziców oraz małych smakołyków – dodaje dyrektor ECS. Na koniec pikniku wystąpi zespół „Dzieci z Brodą”. Wstęp na imprezę wolny.

Na Finał Festiwalu zagra Ennio Morricone. Natomiast 31 sierpnia w Bazylice Św. Brygidy o godzinie 17.00 odbędzie się Msza Święta koncelebrowana przez metropolitę gdańskiego abp Sławoja Leszka Głódzia.

Szczegóły na www.ecs.gda.pl

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Niedziela
wieczór
2°C Poniedziałek
noc
1°C Poniedziałek
rano
4°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama