Dziś rusza 1. część Festiwalu Solidarności w Gdańsku - przegląd filmów fabularnych. Impreza potrwa do 31 sierpnia. W programie także m.in. projekt „Dni wolnej Kuby”, warsztaty tworzenia komiksów, koncerty Myslovitz, Ennio Moricone i innych.
Pokazy rozpoczną się wieczorem. Będzie można obejrzeć m.in. filmy: „Rysa”, „Mała Moskwa”, „Popiełuszko”, „Butelki zwrotne” czy „Boisko bezdomnych”. Początek seansów codziennie o godz. 21.30, wstęp wolny.
Druga część „Festiwalu Solidarności” odbędzie się 14 sierpnia. – Chcieliśmy rozpocząć w ten sam dzień, w którym rozpoczęły się strajki – mówi dominikanin o. Maciej Zięba, dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności. - I tak jak strajki, tak też Festiwal będzie trwał 18 dni – dodaje.
- Co roku w ramach Festiwalu mówimy o jednym z krajów, w którym łamane są prawa człowieka. W tym roku chcemy, by wszyscy zwrócili uwagę na Kubę – powiedział dyrektor ECS. W ramach projektu „Dni wolnej Kuby” odbędzie się m.in. wystawa fotograficzna „Kuba w obiektywie”, parada taneczna w rytmie latynoamerykańskim ,przygotowana przez Jose Torresa oraz pokazy filmów kina kubańskiego. – Chcemy pokazać klimat, kraj i ludzi, którzy mieszkają na Kubie – podkreśla o. Zięba.
W ramach Festiwalu odbędzie się 17 sierpnia przegląd filmów o solidarności „Zaczęło się w Polsce” oraz panel dyskusyjny „Pamięć i świadectwo. Obraz rewolucji w filmie dokumentalnym”. Filmy prezentowane będą w Kinie Neptun w Gdańsku, wstęp wolny. Natomiast panel dyskusyjny odbędzie się na placu przy kościele św. Mikołaja przy ulicy Świętojańskiej w Gdańsku. Natomiast w piątek, 21 sierpnia, odbędzie się polska premiera przedstawienia „Stołówka (De Kantine)”. Bilety na premierę polsko – holenderskiego spektaklu teatralnego kosztują 20-25 złotych.
- Będzie również coś dla młodych – mówi o. Zięba. „Wolna kultura komiksu. Draw your freedom. Draw your solidarity.” – Będzie można zobaczyć nagrodzone w konkursie prace, wziąć udział w warsztatach plastycznych oraz posłuchać debaty z udziałem publicystów i teoretyków komiksu. – wylicza dyrektor ECS.
Dzień później, w sobotę 22 sierpnia odbędzie się koncert plenerowy „Dziwny jest ten świat – przestrzeń wolności”. Usłyszeć będzie można Iana Giliana w towarzystwie Wielkiej Orkiestry Filharmonii Bałtyckiej, Nina Hagena, Tosha Marleya, Lecha Janerki i zespołu Myslovitz. Początek o godzinie 19.00 na Targu Węglowym w Gdańsku. Bilety w cenie 15 złotych można kupić na stronach ticketpro.pl oraz eventim.pl.
Dla dzieci przygotowano piknik rodzinny „Moja mała Solidarność”, który trwać będzie przez całą niedzielę (23 sierpnia) na terenie Stoczni Gdańskiej. – Nie zabraknie konkursów, zabaw dla dzieci i rodziców oraz małych smakołyków – dodaje dyrektor ECS. Na koniec pikniku wystąpi zespół „Dzieci z Brodą”. Wstęp na imprezę wolny.
Na Finał Festiwalu zagra Ennio Morricone. Natomiast 31 sierpnia w Bazylice Św. Brygidy o godzinie 17.00 odbędzie się Msza Święta koncelebrowana przez metropolitę gdańskiego abp Sławoja Leszka Głódzia.
Szczegóły na www.ecs.gda.pl
Seria takich rakiet ma mieć moc uderzeniow zblliżoną do pocisków jądrowych.
Przewodniczący partii Razem Adrian Zandberg o dodatkowej handlowej niedzieli w grudniu.
Załoga chińskiego statku Yi Peng 3 podejrzana jest o celowe przecięcie kabli telekomunikacyjnych.
40-dniowy post, zwany filipowym, jest dłuższy od adwentu u katolików.