Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP wspomoże finansowo obchody Światowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów.
Decyzja została podjęta zaraz po ukazaniu się w mediach informacji o obcięciu dotacji z 60 tys. do 24 tys. złotych. ZGWŻ przekazał organizatorowi obchodów - Stowarzyszeniu Romów w Polsce - wsparcie finansowe, które pochodzi z dobrowolnej składki gmin wyznaniowych żydowskich zarejestrowanych w Polsce.
„I Romowie i my najboleśniej przekonaliśmy się czym jest Zagłada. Historia eksterminacji Romów jest mało znana i dlatego powinniśmy wspierać podtrzymanie pamięci o niej” - wyjaśnia powody podjętej decyzji Piotr Kadlčik, przewodniczący ZGWŻ.
W tym roku przypada 65. rocznica likwidacji obozu cygańskiego w Birkenau. Po Żydach i Polakach Cyganie byli najliczniejszą grupą deportowaną do KL Auschwitz. Zwożono ich tam całymi rodzinami. Umierali od chorób i w wyniku eksperymentów doktora Mengele. Zigeunerlager został ostatecznie zlikwidowany w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku, a 2897 pozostających w nim kobiet, mężczyzn i dzieci trafiło do komory gazowej nr V.
Szacuje się, że spośród ok. 23000 Romów osadzonych w KL Auschwitz, na miejscu zginęło ok. 20000, a pozostałych przeniesiono do innych obozów. Większość cygańskich więźniów zmarła na skutek chorób, kilka tysięcy zginęło w komorach gazowych.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.