Ks. Henryk Kietliński, kapelan środowisk powstańczych, a także pośmiertnie ks. Jerzy Baszkiewicz, naczelny kapelan grupy "Kampinos" zostali dziś odznaczeni przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Wśród nagrodzonych są dwie członkinie Instytutu Prymasowskiego - Maria Okońska i nieżyjąca Maria Wantowska, które w czasie Powstania były sanitariuszkami. Uroczystość wręczenia odznaczeń odbyło się w Parku Wolności Muzeum Powstania Warszawskiego.
Krzyże Komandorskie Orderu Odrodzenia Polski otrzymali nieżyjący proboszcz katedry św. Jana ks. Jerzy Baszkiewicz ps. "Radwan II", kapelan okręgu Kampinos oraz Maria Okońska, ps. "Emmanuela", która była sanitariuszką.
Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski zostali uhonorowani ks. Henryk Kietliński oraz Maria Wantowska ps. „Stefania”, również sanitariuszka w Powstaniu.
Ks. Jerzy Baszkiewicz ps. "Radwan II" przed wstąpieniem do seminarium duchownego, został artylerzystą. Ukończył podchorążówkę we Włodzimierzu Wołyńskim. Do seminarium wstąpił w 1934 roku. Na polecenie ks. arcybiskupa Stanisława Galla, naczelnego kapelana wojsk polskich, udał się jednak do 21. baterii i jako dowódca pułku piechoty "Dzieci Warszawy" odbył kampanię wrześniową, walcząc pod Wawrzyszewem.
Po kampanii wrócił do seminarium i trafił na Pawiak jako zakładnik przed zapowiedzianą defiladą z udziałem Hitlera. Po 3 tygodniach został wypuszczony. Trafił w Grójeckie, gdzie włączył się do konspiracji. Święcenia przyjął w 1942 r. W czasie Powstania Warszawskiego był naczelnym kapelanem grupy „Kampinos”. Po wojnie był proboszczem w katedrze św. Jana w Warszawie
Maria Okońska ps. „Emmanuela” urodziła się w 1920 r. w Warszawie. Skończyła polonistykę na tajnych kompletach i psychologię na Uniwersytecie Ziem Zachodnich. Była sanitariuszką w Powstaniu Warszawskim, ps. „Emmanuela”. Od 1942 r. była bliską współpracownicą ks. Stefana Wyszynskiego, odwiedzała go w Komańczy w ostatnich miesiącach jego uwięzienia przez władze komunistyczne. W 1948 została aresztowana przez SB na 4,5 miesiąca, gdyż organizowała kolonie dla młodych kobiet. Założycielka Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.
Ks. Henryk Kietliński urodził się 6 listopada 1932 r. w Leszczydole Nowinach. W czasie okupacji służył w Szarych Szeregach. W 1949 r. udał się do Wyższego Seminarium Duchownego księży Pallotynów w Ołtarzewie k. Warszawy, w 1958 r. przyjął święcenia kapłańskie. Studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i na uniwersytecie w Rzymie. Profesor Wyższego Seminarium Duchownego, rektor i pełniący obowiązki proboszcza w Warszawie, radca prowincjalny, promotor misji, konsultor generalny w Rzymie w latach 1971-1977. Założyciel Instytutu Teologii Apostolstwa przy Akademii Teologii Katolickiej (obecnie Uniwersytet Stefana Kardynała Wyszyńskiego), dyrektor Ośrodka Postulacji Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, postulator spraw kanonizacyjnych błogosławionych ks. Józefa Stanka SAC i ks. Józefa Jankowskiego SAC oraz beatyfikacyjnych sześciu innych męczenników za wiarę, duszpasterz kilku środowisk kombatanckich w Warszawie.
Jest autorem książek pt. "Moje dialogi z Janem Pawłem II" podsumowującej czterdziestoletnią znajomość z Karolem Wojtyłą, oraz "Blok – notes Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza". Współpracuje z wieloma pismami katolickimi, jest znakomitym kaznodzieją.
Maria Wantowska (1922-1991) ps. "Stefania" była doktorem nauk humanistycznych, wieloletnim pracownikiem naukowy PAN. Od 1942 r. bliska współpracownica ks. dr. Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczała na wykłady z katolickiej nauki społecznej, które prowadził. Wraz z Marią Okońską, założycielką Instytutu Prymasowskiego, brała udział w Powstaniu Warszawskim. W 1948 r. została aresztowana na 4 miesiące przez UB.
W 1962 r. zrezygnowała z pracy naukowej i zaangażowała się w duszpasterstwo Rodziny Rodzin, które założyła.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.