W Powstaniu Warszawskim wolność ukazała się jako wartość wyjątkowo pożądana - mówił 2 sierpnia Prymas Polski kard. Józef Glemp w czasie Mszy św. sprawowanej w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Eucharystia była częścią stołecznych obchodów 65. rocznicy wybuchu walk z 1944 roku. W nabożeństwie wzięli udział mieszkańcy miasta, harcerze oraz kombatanci.
W homilii Prymas Polski przyznał, iż może się wydawać, że w ciągu ostatnich kilku dni o Powstaniu Warszawskim powiedziano już niemal wszystko. Od kilku lat przypominamy sobie przyczyny wydarzenia i przeżycia ludzi, uczestników walk z 1944 roku. „Mimo tego nie wszystko powiedziano” - uznał kard. Glemp. Jego zdaniem „dużo jeszcze trzeba powiedzieć, by na Powstanie Warszawskie spojrzeć jak na fragment dziejów ludzkich i zachowań człowieka w takich okolicznościach”. Jak zauważył kaznodzieja istnieje „logika wzrastania i ulepszania naszych postaw wobec walki o wolność”.
Przypominając inne zrywy Polaków jak choćby Powstanie Kościuszkowskie, Listopadowe czy Styczniowe, kiedy wydawało się, że naród ustąpi i przestanie marzyć o wolności Prymas Polski zwrócił uwagę na niezwykły wysiłek walczących o wolność. „W takich porywach jak Powstanie Warszawskie wolność ukazywała się jako wartość wyjątkowo pożądana” - mówił kardynał. Zwrócił przy tym uwagę, że wolność sama w sobie „to nie wszystko”, musi ona bowiem służyć czemuś, musi być użyta dla określonego dobra, nie może rodzić się z niej swawola - przestrzegał.
W opinii kard. Glempa, gdy myślimy o młodych, którzy przed 65 laty wzięli udział w walce, nie można zapominać, że nosili oni w sobie ideał wolności. „Kochali Polskę wolną, a kochać Polskę to znaczy podejmować działania, które wymagają wielkiej energii, samozaparcia, a nawet cierpienia” - mówił Prymas Polski. Dodał, że miłość jest podstawą, która pozwala poderwać się do ofiarnego trudu.
Kardynał zauważył, że z trudnych czasów powstań wyciągnęliśmy pouczające wnioski, bo choćby w czasie ostatniego zrywu „Solidarności” wykazaliśmy się rozsądkiem, roztropnością i cierpliwością. Za zakończenie Prymas za wstawiennictwem Matki Bożej prosił, byśmy z trudnej przeszłości, w tym cierpień, wyciągali wnioski na przyszłość, by Polska była „Królestwem Boga, w którym zachowuje się wartości i potrafi się kochać Boga i człowieka”.
We Mszy św. w Muzeum Powstania Warszawskiego wzięło udział kilkaset osób. Obecni byli harcerze, mieszkańcy stolicy oraz sami Powstańcy. Eucharystia w sposób szczególny sprawowana była w intencji Miasta Stołecznego Warszawy, poległych uczestników Powstania Warszawskiego oraz żyjących, „o wierność w ich powołaniu”.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.