Trosce o życie w różnych jego wymiarach poświęcona będzie 27. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Wyruszy ona z Tarnowa 17 sierpnia. Podczas dziewięciu dni, pątnicy przejdą ok. 230 km. W ubiegłym roku, w „rekolekcjach w drodze” wzięło udział ponad 8 tys. osób. Była to najliczniejsza piesza pielgrzymka w Polsce.
Na szlaku będą prymicje i śluby. Sakrament małżeństwa zostanie udzielony w sanktuariach w Okulicach i Zabawie. Hasłem pielgrzymki są słowa „Otoczmy troską życie”. Autorem rozważań jest ks. Tadeusz Polak z Warszawy – rekolekcjonista i proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Warszawie na ulicy Żytniej.
Dyrekcja pielgrzymki była już na trasie. „Dużych zmian nie będzie, ale drobne tak. Musieliśmy zmienić miejsce Mszy św. w Pradłach ze względu na zmianę użytkowania dotychczasowego placu oraz przenieść jeden postój w ósmym dniu w inne miejsce, będzie nieco wcześniej niż dotychczas, także ze względu na zagospodarowanie tamtego miejsca przez nowego właściciela – mówi ks. Zbigniew Szostak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej.
W ramach przygotowań od 7 do 9 sierpnia w Zabawie odbędą się szkolenia porządkowych prowadzone przez pracowników Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie. Koszt szkolenia i pobytu kursantów pokryje centrala PPT. Jego celem jest poznanie, a dla wielu mających prawo jazdy przypomnienie zasad bezpieczeństwa, poruszania się po drogach kolumny pielgrzymów i kierowania ruchem.
To nowość, a związana jest ze zmianą przepisów. Do tej pory porządkowi szkoleni byli przez tarnowską policję, teraz prawo wymaga jednak dodatkowych - płatnych kursów.
Dzięki współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Tarnowie i ustną deklaracją ministra Schetyny, koszty zostały zmniejszone do minimum.
„W szkoleniu weźmie udział ok. 60 osób z całej diecezji. Dla niektórych będzie to duży problem, ponieważ muszą pokonać wiele kilometrów, a także wziąć urlop. Wielkim nieporozumieniem jest i trudno zrozumieć dla jakich racji te uprawnienia są tylko na dwa lata, a np. prawo jazdy na czas nieograniczony – podkreśla ks. Zbigniew Szostak.
Pielgrzymka rozpocznie się 17 sierpnia o godzinie 6.30 uroczystą Mszą św. na Placu Katedralnym w Tarnowie. Każdego dnia pielgrzymi idący w 26 grupach będą mieli do pokonania odcinki wynoszące od 20 do nawet 35 km.
Codziennie na pielgrzymce odprawiana będzie Msza św. m.in. w intencjach: misji, rodzin i powołań. Oprawa liturgiczna Eucharystii wymaga dużych przygotowań. Dlatego w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia, uzdolnieni muzycznie pielgrzymi uczestniczyli w warsztatach muzycznych, które prowadził ks. Waldemar Ciosek.
Wielu gospodarzy czeka już na przyjęcie pielgrzymów, zwłaszcza przy parafiach powstają grupy, które będą przygotowywać obiady na trasie. Natomiast dyrekcja pielgrzymki podpisała umowy z 22 handlowcami, którzy zapewnią posiłki i napoje. Będzie można kupić m.in. drożdżówki, gorące napoje oraz zapiekanki i gofry. Kierownictwo zaopatrzenia PPT codziennie bezpłatnie będzie zapewniać herbatę i świeży chleb.
Z myślą o gościach, którzy chcą odwiedzić pielgrzymów na postojach lub noclegach, przygotowane zostały mapy i informatory (www.ppt.lap.pl). Trasę będzie można także śledzić na Wirtualnej Mapie Pielgrzymek (www.e-pielgrzymka.pl).
Tarnowska pielgrzymka ma swoje zaplecze duchowe. Osoby, które nie mogą wyruszyć pieszo, modlą się w intencji pielgrzymów, słuchają relacji w Radiu RDN Małopolska, oraz zapisują się na stronie pielgrzymki (www.ppt.lap.pl).
Natomiast osoby, które chcą wyruszyć z Tarnowa na Jasną Górę zapisywały się do końca lipca w parafiach, natomiast od 1 – 17 sierpnia u księdza przewodnika. Koszt udziału w pielgrzymce wynosi 80 zł, każda następna osoba z rodziny płaci 55 zł.
Rok temu w tarnowskiej pielgrzymce wzięło udział 116 kapłanów, 90 kleryków, 43 siostry zakonne, oraz 7 lekarzy i 119 pielęgniarek. Byli także obcokrajowy m.in. z Włoch, Chorwacji, Stanów Zjednoczonych Hiszpanii, Ukrainy, Słowacji i Filipin.
W tym roku na pielgrzymkę pójdą m.in. dzieci i młodzież z Ukrainy, członkowie wspólnoty Cenacolo, czyli chłopcy z Włoch, Chorwacji i Polski, którzy walczą z nałogami.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.