Reklama

Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę

Trosce o życie w różnych jego wymiarach poświęcona będzie 27. Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę. Wyruszy ona z Tarnowa 17 sierpnia. Podczas dziewięciu dni, pątnicy przejdą ok. 230 km. W ubiegłym roku, w „rekolekcjach w drodze” wzięło udział ponad 8 tys. osób. Była to najliczniejsza piesza pielgrzymka w Polsce.

Reklama

Na szlaku będą prymicje i śluby. Sakrament małżeństwa zostanie udzielony w sanktuariach w Okulicach i Zabawie. Hasłem pielgrzymki są słowa „Otoczmy troską życie”. Autorem rozważań jest ks. Tadeusz Polak z Warszawy – rekolekcjonista i proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Warszawie na ulicy Żytniej.

 

Dyrekcja pielgrzymki była już na trasie. „Dużych zmian nie będzie, ale drobne tak. Musieliśmy zmienić miejsce Mszy św. w Pradłach ze względu na zmianę użytkowania dotychczasowego placu oraz przenieść jeden postój w ósmym dniu w inne miejsce, będzie nieco wcześniej niż dotychczas, także ze względu na zagospodarowanie tamtego miejsca przez nowego właściciela – mówi ks. Zbigniew Szostak, dyrektor Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej.

 

W ramach przygotowań od 7 do 9 sierpnia w Zabawie odbędą się szkolenia porządkowych prowadzone przez pracowników Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie. Koszt szkolenia i pobytu kursantów pokryje centrala PPT. Jego celem jest poznanie, a dla wielu mających prawo jazdy przypomnienie zasad bezpieczeństwa, poruszania się po drogach kolumny pielgrzymów i kierowania ruchem.

 

To nowość, a związana jest ze zmianą przepisów. Do tej pory porządkowi szkoleni byli przez tarnowską policję, teraz prawo wymaga jednak dodatkowych - płatnych kursów.

Dzięki współpracy z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Tarnowie i ustną deklaracją ministra Schetyny, koszty zostały zmniejszone do minimum.

 

„W szkoleniu weźmie udział ok. 60 osób z całej diecezji. Dla niektórych będzie to duży problem, ponieważ muszą pokonać wiele kilometrów, a także wziąć urlop. Wielkim nieporozumieniem jest i trudno zrozumieć dla jakich racji te uprawnienia są tylko na dwa lata, a np. prawo jazdy na czas nieograniczony – podkreśla ks. Zbigniew Szostak.

 

Pielgrzymka rozpocznie się 17 sierpnia o godzinie 6.30 uroczystą Mszą św. na Placu Katedralnym w Tarnowie. Każdego dnia pielgrzymi idący w 26 grupach będą mieli do pokonania odcinki wynoszące od 20 do nawet 35 km.

 

Codziennie na pielgrzymce odprawiana będzie Msza św. m.in. w intencjach: misji, rodzin i powołań. Oprawa liturgiczna Eucharystii wymaga dużych przygotowań. Dlatego w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia, uzdolnieni muzycznie pielgrzymi uczestniczyli w warsztatach muzycznych, które prowadził ks. Waldemar Ciosek.

 

Wielu gospodarzy czeka już na przyjęcie pielgrzymów, zwłaszcza przy parafiach powstają grupy, które będą przygotowywać obiady na trasie. Natomiast dyrekcja pielgrzymki podpisała umowy z 22 handlowcami, którzy zapewnią posiłki i napoje. Będzie można kupić m.in. drożdżówki, gorące napoje oraz zapiekanki i gofry. Kierownictwo zaopatrzenia PPT codziennie bezpłatnie będzie zapewniać herbatę i świeży chleb.

 

Z myślą o gościach, którzy chcą odwiedzić pielgrzymów na postojach lub noclegach, przygotowane zostały mapy i informatory (www.ppt.lap.pl). Trasę będzie można także śledzić na Wirtualnej Mapie Pielgrzymek (www.e-pielgrzymka.pl).


Tarnowska pielgrzymka ma swoje zaplecze duchowe. Osoby, które nie mogą wyruszyć pieszo, modlą się w intencji pielgrzymów, słuchają relacji w Radiu RDN Małopolska, oraz zapisują się na stronie pielgrzymki (www.ppt.lap.pl).

 

Natomiast osoby, które chcą wyruszyć z Tarnowa na Jasną Górę zapisywały się do końca lipca w parafiach, natomiast od 1 – 17 sierpnia u księdza przewodnika. Koszt udziału w pielgrzymce wynosi 80 zł, każda następna osoba z rodziny płaci 55 zł.

 

Rok temu w tarnowskiej pielgrzymce wzięło udział 116 kapłanów, 90 kleryków, 43 siostry zakonne, oraz 7 lekarzy i 119 pielęgniarek. Byli także obcokrajowy m.in. z Włoch, Chorwacji, Stanów Zjednoczonych Hiszpanii, Ukrainy, Słowacji i Filipin.

 

W tym roku na pielgrzymkę pójdą m.in. dzieci i młodzież z Ukrainy, członkowie wspólnoty Cenacolo, czyli chłopcy z Włoch, Chorwacji i Polski, którzy walczą z nałogami.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama