- Rozporządzenie powołujące Narodowy Komitet Koordynacyjny do Spraw Euro powinno zostać przyjęte przez rząd jeszcze w sierpniu, a Ramy Strategiczne Narodowego Planu Wprowadzenia Euro w Polsce - we wrześniu - poinformowała PAP szefowa Biura Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską Joanna Bęza-Bojanowska.
Zaznaczyła, że Ramy Strategiczne, nad którymi pracuje resort finansów, będą czerpały z dorobku literatury z zakresu integracji walutowej. Będą głównie bazować na opracowaniach przygotowanych w ramach prac nad raportem NBP o wprowadzeniu euro w Polsce.
Bęza-Bojanowska zwróciła uwagę, że wstępny projekt jest już gotowy, ale z jego publikacją trzeba poczekać. "Projekt Ram został opracowany w lipcu przez Ministerstwo Finansów. Jednak ich opublikowanie przesunie się w czasie, bowiem nie została jeszcze powołana międzyinstytucjonalna struktura organizacyjna, w ramach której mają być prowadzone konsultacje nad tym dokumentem" - powiedziała. W jej skład mają wejść: Narodowy Komitet Koordynacyjny ds. Wprowadzenia Euro, Rada Koordynacyjna oraz zespoły robocze i grupy zadaniowe.
Ramy Strategiczne mają się składać z trzech części. "Pierwsza będzie zawierać bilans kosztów i korzyści przyjęcia euro przez Polskę. Nie będzie on konkurencyjny do tego, co już zostało stworzone w Narodowym Banku Polskim. Bilans ma być oparty w dużej mierze na badaniach towarzyszących opracowaniu raportu NBP, uzupełnionych o dodatkowe analizy, które zostały opublikowane po ukazaniu się raportu lub nie zostały w nim uwzględnione" - wyjaśniła.
Ramy będą zawierać informacje na temat bilansu netto przyjęcia przez Polskę euro, tj. odpowiedź na pytanie o skalę korzyści z przyjęcia euro dla obywatela i dla gospodarki w krótkim i w długim okresie. Takiego zestawienia zabrakło w ostatnim Raporcie NBP. "Druga część da odpowiedź na pytanie, jakie są uwarunkowania wprowadzenia euro w Polsce. Zastanowimy się, jak powinna wyglądać strategia wypełnienia przez Polskę kryteriów konwergencji. Wskażemy nową ścieżkę integracji Polski ze strefą euro" - powiedziała. Dodała, że wprowadzenie euro w 2012 r. jest już niemożliwe także z przyczyn proceduralnych.
Jej zdaniem, najważniejszym elementem Ram będzie harmonogram działań przygotowawczych do przyjęcia euro przez Polskę. "Nie może on zostać opublikowany przed powstaniem struktury organizacyjnej, gdyż to powoływane zespoły robocze, składające się z ekspertów w poszczególnych dziedzinach objętych przygotowaniami do euro, będą głównymi recenzentami projektu Ram" - wyjaśniła. W harmonogramie zostaną wskazane obszary, w których należy dokonać przygotowań, a także kroki, jakie Polska musi podjąć w celu przyjęcia wspólnej waluty. Dokument będzie zawierał szczegółowy kalendarz działań powołanej struktury na najbliższe kilkanaście miesięcy. W okresie dłuższym działania te będą natomiast uzależnione od daty przyjęcia euro.
W pierwszej połowie lipca resort finansów opublikował projekt rozporządzenia powołującego m.in. Narodowy Komitet Koordynacyjny do Spraw Euro, Radę Koordynacyjną oraz Międzyinstytucjonalne Zespoły Robocze do Spraw Przygotowań do Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską.
Pełnomocnik ds. wprowadzenia euro w Polsce wiceminister finansów Ludwik Kotecki powiedział w ub. tygodniu, że w ciągu najbliższych tygodni rząd opublikuje Ramy Strategiczne Narodowego Planu Wprowadzenia Euro w Polsce. Dodał, że Polska nie wejdzie do strefy euro w 2012 r., jak wcześniej planowano.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.