Peruwiańczycy powinni głosować w sposób świadomy i odpowiedzialny, zaś kandydaci na posłów mają mieć na uwadze przede wszystkim dobro wspólne, szanując przy tym pluralizm polityczny i społeczny.
To główna myśl przesłania Rady Stałej episkopatu Peru, wystosowanego przed planowanymi w tym kraju na 10 kwietnia wyborami do parlamentu.
Biskupi zachęcają, by dokładnie zapoznać się z programami kandydatów i ocenić je, biorąc pod uwagę kryteria etyczne. To pozwoli na wyeliminowanie z walki o mandaty ludzi złych i oportunistów. Należy także weryfikować składane przez nich obietnice i zainteresować się źródłami finansowania prowadzonych kampanii. Ważnym kryterium powinny być poglądy kandydatów na sprawy obrony życia i troski o środowisko naturalne.
W tekście czytamy również, że „Kościół uznaje wartość demokracji jako jednego z najlepszych systemów słuchania i szanowania społeczeństwa oraz służenia mu”. Stąd też głosowanie jest dla każdego obywatela znakiem jego aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. Notę peruwiańskich biskupów wieńczą słowa Papieża Franciszka z encykliki „Evangelii gaudium”, które w kontekście tamtejszych wyborów wydają się kluczowe: „Proszę Pana, by obdarzył nas politykami, którym rzeczywiście leży na sercu dobro społeczeństwa, ludu, życie ubogich!” („Evangelii gaudium”, 205).
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.
W trudnej sytuacji zwierzak może szukać u nas wsparcia - uważa behawiorystka, Sylwia Matulewska.
Carter był 39. prezydentem USA. Sprawował ten urząd w latach 1977-1981.
W Nowy Rok w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.