Małopolska: Studenci poszukują grobów wojennych

Kilkudziesięciu studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie ponownie prowadzi poszukiwania i inwentaryzację grobów wojennych na terenie Małopolski. Odnalezione obiekty będą wpisane do internetowej bazy grobów wojennych.

Rzeczniczka wojewody małopolskiego Małgorzata Woźniak poinformowała w czwartek, że studenci zajmują się miejscami pochówku na zlecenie wojewody Jerzego Millera, w ramach obozów naukowych. Wojewoda na obozy te przeznaczył w tym roku 32 tys. zł.

Obecnie studenci pracują nad weryfikacją grobów wojennych w Krakowie i powiecie krakowskim. W połowie sierpnia część z nich pojedzie do powiatu nowosądeckiego.

Współpraca z Uniwersytetem Jagiellońskim i Uniwersytetem Pedagogicznym trwa już drugi rok. W ubiegłym roku studenci weryfikowali groby znajdujące się w powiatach: bocheńskim, suskim, wadowickim, gorlickim, tatrzańskim i nowotarskim. Badali lokalne archiwa, odwiedzali cmentarze, rozmawiali z mieszkańcami.

Jak podkreśliła Woźniak, praca studentów UJ przyniosła dodatkowe niespodziewane efekty - odnaleźli oni 49 nieznanych grobów wojennych w powiatach tatrzańskim i nowotarskim.

Wśród odnalezionych obiektów znajdują się m.in. mogiła ofiary terroru stalinowskiego w Jabłonce, mogiła ofiar terroru hitlerowskiego w Harklowej, kwatera wojenna żołnierzy niemieckich w Podwilku oraz mogiła zbiorowa żołnierzy rosyjskich i niemieckich w Lipnicy Wielkiej.

Wiele spośród odnalezionych grobów znajduje się w miejscach nieoznaczonych, np. mogiły zbiorowe ofiar terroru hitlerowskiego na cmentarzu żydowskim w Czarnym Dunajcu, mogiły zbiorowe Żydów na cmentarzu w Krościenku, mogiła zbiorowa żołnierzy niemieckich z II wojny światowej w Gronkowie. Miejsca te znajdują się przeważnie na terenach okolicznych lasów i łąk. O ich istnieniu studenci dowiadywali się przede wszystkim z relacji mieszkańców.

Wszystkie mogiły wpisywane są do uruchomionej w połowie zeszłego roku Małopolskiej Internetowej Bazy Grobów Wojennych, działającej pod adresem www.malopolska.uw.gov.pl/grobywojenne

Zawiera ona opisy około 1000 obiektów grobownictwa wojennego - usytuowanych na terenie całego regionu - od czasów najazdu szwedzkiego po okres stalinowski.

Każdy obiekt jest zilustrowany zdjęciem i dokładnie opisany. W opisach grobów znajdują się informacje dotyczące m.in. narodowości pochowanych, przynależności do formacji bojowej oraz daty śmierci. Zawartość bazy jest cały czas uzupełniana.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
1°C Niedziela
noc
wiecej »