Kilkaset prac wybitnego grafika polskiego można oglądać w muzeum w Wieliczce. To największa z dotychczasowych ekspozycji dzieł Władysława Skoczylasa.
Żyjący w latach 1883-1934 artysta był przede wszystkim mistrzem drzeworytu. Jego grafiki przedstawiające m.in. motywy góralskie były w okresie II Rzeczypospolitej bardzo popularne. Wydawano je w specjalnych tekach, ozdabiano nimi wydawnictwa bibliofilskie. Otwarta 12 kwietnia wystawa w Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce pokazuje jednak, że artysta był twórcą wszechstronnym. To zaskakujące, bo powszechnie kojarzy się go przede wszystkim ze sztuką graficzną.
- Grafiką zajął się na dobre dopiero po ukończeniu 30. roku życia. Tymczasem malował również obrazy olejne, akwarele, projektował kilimy w stylu zakopiańskim - powiedziała Maryla Sitkowska, najlepsza znawczyni twórczości W. Skoczylasa, kurator Muzeum ASP w Warszawie.
Wśród 200 prac pokazanych w Wieliczce są m.in. akwarele z pejzażami podhalańskimi i widokami Kazimierza nad Wisłą, zaprojektowany w okresie 10-letniego pobytu artysty w Zakopanem kilim "Pieta", drzeworyty przedstawiające górali podhalańskich oraz wizerunki Matki Bożej, wydawnictwa bibliofilskie zdobione grafikami Skoczylasa, m.in. "Puszcza Jodłowa" Żeromskiego, "Klasztor i kobieta" Wasylewskiego i "Bajda o Niemrawcu" Pawlikowskiego.
- Staraliśmy się ukazać na wystawie m.in. proces twórczy, w wyniku którego powstawały dzieła Skoczylasa. Obok niektórych prac graficznych pokazujemy więc m.in. klocki drzeworytnicze i płyty metalowe, z których powstawały odbitki - poinformowała M. Sitkowska, jedna z kuratorek wystawy wielickiej.
Zaskakiwać może wybór Wieliczki na miejsce ekspozycji prac artysty, który kojarzony jest przede wszystkim z działalnością w Zakopanem i Warszawie. - Gdy przyjrzeć się bliżej biografii artysty i losowi jego spuścizny artystycznej, sprawa staje się jasna. W. Skoczylas urodził się bowiem w Wieliczce, dorastał w pobliskiej Bochni, studia malarskie u Teodora Axentowicza i Leona Wyczółkowskiego ukończył w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Nasze muzeum posiada zaś największy w Polsce, liczący 400 pozycji, zbiór jego prac. Kupiono je wraz z dokumentami z archiwum rodzinnego od córki artysty w połowie lat 70. ub. wieku - wyjaśniła Klementyna Ochniak-Dudek z Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, współkuratorka wystawy.
Ekspozycji, przygotowanej przez muzeum wielickie we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie i Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, towarzyszy obszerny katalog przedstawiający wszystkie znane do tej pory prace artysty.
Wystawę „Władysław Skoczylas 1883-1934” można oglądać do 12 czerwca w siedzibie Muzeum Żup Krakowskich (Wieliczka, ul. Zamkowa 8).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.