Kapłani u św. Jana Marii Vianneya

„Wierność Chrystusa, wierność kapłana”, pod takim hasłem odbyła się 8 sierpnia pielgrzymka kapłanów archidiecezji częstochowskiej w Roku Kapłańskim do sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach, na terenie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniazdowie. Pielgrzymce przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.

Mzyki k. Gniazdowa są „Ars kapłanów częstochowskich”. Tutaj będziemy się modlić o świętość kapłanów, mówił abp Stanisław Nowak rozpoczynając uroczystą Mszę św. połączoną z udzieleniem sakramentu bierzmowania 25 młodym ludziom.

W homilii metropolita częstochowski mówił o tajemnicy kapłaństwa. - Kapłaństwo to prowadzenie nas przez Jezusa do Boga Ojca. W kapłaństwie najważniejsze jest to, by być w Jezusie, przynależeć do Jezusa. Bez posługi kapłanów nie ma Mszy św., spowiedzi, żywego Słowa Bożego - podkreślił abp Nowak.

Zwracając się do młodzieży bierzmowanej przypomniał o wierności Bogu - Bóg przychodzi do was z mocą. Nie opuszczajcie Go nigdy. Bądźcie wierni - apelował metropolita częstochowski.
Po Mszy św. odbyła się procesja z Najświętszym Sakramentem i ucałowanie relikwii św. Jana Marii Vianneya.

Na zakończenie pielgrzymki abp Stanisław Nowak wygłosił do kapłanów konferencję ascetyczną nt. św. Jana Marii Vianneya. Odwołując się do kazań i myśli św. Proboszcza z Ars przypomniał kapłanom o właściwym podejściu do kapłaństwa – Trzeba byśmy się poczuli odpowiedzialni za zbawienie innych. Trzeba byśmy podjęli ekspiację za kapłanów, którzy się zagubili. Musimy z wiarą podejść do kapłaństwa. Św. Proboszcz z Ars wierzył w kapłaństwo - podkreślił abp Nowak.

Metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że „w kapłaństwie ważne jest nie poczucie wyższości, które prowadzi do pychy, ale odczucie wielkości”. - Ksiądz nie może zatracić odczucia wielkości. To Pan Jezus jest we mnie. Działam „in persona Christi”. Ja daję Jezusowi moją osobę. Z odczucia wielkości wynika świadomość, że się reprezentuje ludzi przed Bogiem. Z odczucia wielkości ma też wynikać zadośćuczynienie za to, co brakuje w dziedzinie miłości Boga u naszych wiernych - mówił Hierarcha.

Zachęcił kapłanów do szczególnej troski o Eucharystię i sakrament pokuty. - Niech ten Rok Kapłański będzie naszym wielkim przybliżeniem do Eucharystii. Trzeba również byśmy więcej spowiadali. Przez te dwa sakramenty objawia się najbardziej nasze działanie kapłańskie „actus sacerdotalis”. Przez te dwa sakramenty najbardziej jesteśmy kapłanami. Kochajmy sakrament spowiedzi. Bądźmy męczennikami konfesjonału - zakończył abp Nowak.

Metropolita częstochowski ogłosił również, że sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach będzie w Roku Kapłańskim celem pielgrzymek kapłanów archidiecezji częstochowskiej. - Szczególnie w Roku Kapłańskim modlimy się tutaj o świętość kapłanów i o powołania - dodał ks. Tomasz Nowak kustosz sanktuarium św. Jana Marii Vianneya.

Kościół filialny p.w. św. Jana Marii Vianneya w Mzykach został poświęcony 4 sierpnia 1994 r. przez abp Nowaka. Kościół w Mzykach jako jedyny w archidiecezji częstochowskiej i jeden z nielicznych w Polsce p.w. św. Jana Marii Vianneya posiada relikwie św. Proboszcza z Ars. 4 sierpnia 2000 r. kościół został podniesiony do rangi sanktuarium.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
5°C Sobota
rano
4°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
wiecej »