Prawosławni pielgrzymi z różnych miast i miasteczek województwa podlaskiego wędrują w niedzielę do Supraśla koło Białegostoku, gdzie wieczorem w tamtejszym męskim klasztorze rozpoczną się modlitwy z okazji święta Supraskiej Ikony Matki Bożej. To jedno z najważniejszych świąt dla prawosławnych w tym klasztorze.
W największej pielgrzymce z Białegostoku idzie około trzech tysięcy osób - poinformował PAP jeden z organizatorów, Tomasz Matwiejszczyk z Bractwa Młodzieży Prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Pielgrzymują osoby w różnym wieku: młodzież, dorośli, jest wiele matek z dziećmi.
Główne uroczystości religijne odbędą się w poniedziałek w cerkwi na terenie klasztoru Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Poprzedzi je całonocne czuwanie z modlitwami za zmarłych, które odbędą się na katakumbach.
Na główne uroczystości dotrą pielgrzymi, którzy wyruszyli m.in. z Hajnówki, Siemiatycz, Gródka, Krynek i Michałowa - poinformował Matwiejczyk. To pielgrzymki znacznie dłuższe niż białostocka, organizowane zazwyczaj przez parafie. Pielgrzymi z Białegostoku wędrują tylko przez jedno popołudnie - bo mają do przejścia kilkanaście kilometrów. Pielgrzymi z innych miejsc wędrują po kilka dni.
Ikona Matki Boskiej Supraskiej znajduje się w klasztorze Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Supraślu, zwanym Supraską Ławrą, który ma ponad pięćset lat. Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej jest jednym z najważniejszych dla polskich wyznawców prawosławia. W supraskim klasztorze, należącym do głównych ośrodków prawosławnego życia monastycznego w Polsce, podobną rangę mają jeszcze Zwiastowanie Najświętszej Marii Panny i święto Ewangelisty Jana Teologa.
Pierwsza czczona tam ikona pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami. Ofiarował go współfundator klasztoru, biskup smoleński Józef Sołtan. Czcili ją zarówno prawosławni, jak i rzymscy katolicy.
W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła. Ikona znajdująca się obecnie w Supraślu jest kopią wykonaną przed stu laty z okazji jubileuszu 400-lecia Ławry Supraskiej.
Podlasie uchodzi za centrum prawosławia w Polsce. Według szacunków hierarchów polskiej Cerkwi (dokładnych danych bowiem nie ma) mieszka tam około połowy z 550-600 tysięcy wszystkich wiernych w naszym kraju.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.