Ranking zaufania do polityków otwiera prezydent Andrzej Duda, któremu ufa 58 proc. badanych, dalej są premier Beata Szydło (52 proc.) i Paweł Kukiz (51 proc.) - wynika z sondażu CBOS. Ranking nieufności otwierają: szef MON Antoni Macierewicz i Janusz Korwin-Mikke (po 50 proc.).
Poziom zaufania do prezydenta Dudy zmniejszył się o 1 punkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem. Od poprzedniego pomiaru o 1 punkt proc. do 29 proc. zwiększyła się grupa osób deklarujących nieufność w stosunku do prezydenta. Obojętność wobec prezydenta zadeklarowało 12 proc.
Zaufanie do premier Szydło w porównaniu do poprzedniego badania nie zmieniło się (52 proc.); nieufność do premier zadeklarowało 32 proc. respondentów, czyli o 1 punkt proc. mniej. Obojętność wyraziło 14 proc.
Zaufanie do zajmującego trzecie miejsce w tym rankingu Kukiza zmniejszyło się w porównaniu z poprzednim sondażem o 1 punkt proc. (do 51 proc.). Liderowi Kukiz'15 nie ufa 22 proc. badanych, o 3 punkty proc. mniej niż w poprzednio. Obojętność wyraziło 21 proc.
Na kolejnym miejscu w rankingu zaufania z wynikiem 41 proc. znalazł się lider Nowoczesnej Ryszard Petru (zaufanie do niego zwiększyło się o 2 punkty proc.). Nie ufa mu 28 proc. badanych (o 1 punkt proc. więcej).
Zaufanie do kolejnego w rankingu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry deklaruje 40 proc. badanych (wzrost o 1 punkt proc.). Nie ufa mu 38 proc. ankietowanych (o 1 punkt proc. ).
Następne miejsce w rankingu zaufania zajmuje prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu ufa 36 proc. badanych (bez zmian), nieufność wobec niego deklaruje 48 proc. badanych, o 1 punkt proc. mniej niż w poprzednim sondażu.
Ministrowie nauki i szkolnictwa wyższego Jarosławowi Gowinowi ufa 35 proc. badanych (wzrost o 2 pkt proc.), a nie ufa 27 proc. (bez zmian). 31 proc. ankietowanych ufa liderowi PSL Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi (bez zmian); nie ufa mu 12 proc. (mniej o 3 pkt proc.).
Ministrowi spraw wewnętrznych Mariuszowi Błaszczakowi ufa 31 proc. badanych (wzrost o 1 pkt proc.), a nie ufa 29 proc. (bez zmian). Przewodniczącemu PO Grzegorzowi Schetynie ufa 30 proc. badanych (spadek o 2 pkt proc.); nie ufa mu 35 proc. (wzrost o 1 pkt proc.).
Na kolejnym miejscu znalazła się minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, zaufanie wobec której zadeklarowało 29 proc. ankietowanych (więcej o 5 pkt proc.); nie ufa jej 12 proc. (mniej o 1 pkt proc.). Nieznajomość jej zadeklarowało 43 proc. ankietowanych.
Następny w rankingu jest wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, zaufanie do niego deklaruje 28 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.); nie ufa mu 9 proc. (bez zmian). 45 proc. ankietowanych zadeklarowało nieznajomość Morawieckiego.
Ministrowi spraw zagranicznych Witoldowi Waszczykowskiemu ufa 28 proc. badanych, o 3 pkt proc. mniej niż poprzednio, nieufność wyraża 25 proc., o 1 pkt proc. więcej niż w poprzednim badaniu.
Ministrowi obrony Antoniemu Macierewiczowi ufa 28 proc. ankietowanych (bez zmian); nie ufa mu 50 proc. (więcej o 1 pkt proc.).
Liderowi ugrupowania KORWiN Januszowi Korwin-Mikkemu ufa 22 proc. badanych (nie był ujęty w poprzednim sondażu). Nie ufa mu 50 proc. ankietowanych. Ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi ufa 21 proc. badanych (również on nie był ujęty w badaniu z marca), nie ufa mu 11 proc. badanych. Nieznajomość ministra zdrowia zadeklarowało 49 proc. badanych.
Wicepremierowi, ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu ufa 21 proc. badanych (spadek o 3 punkty proc.); nie ufa mu 21 proc. (spadek o 1 pkt proc.).
Marszałkowi Sejmu Markowi Kuchcińskiemu ufa 19 proc. badanych, a nie ufa 18 proc. (to spadek deklaracji zaufania o 2 punktów proc. i wzrost nieufności o 2 punkty). Nieznajomość Kuchcińskiego zadeklarowało 43 proc. badanych.
17 proc. respondentów ufa liderowi SLD Włodzimierzowi Czarzastemu (wzrost o 2 punkty proc.); nie ufa mu - 17 proc. (spadek o 3 punkt proc.). Nieznajomość Czarzastego zadeklarowało 38 proc.
Marszałkowi Senatu Stanisławowi Karczewskiemu ufa 15 proc. badanych, a nie ufa 11 proc. (bez zmian w obu przypadkach); nieznajomość Karczewskiego zadeklarowało 58 proc. badanych.
Liderowi Komitetu Obrony Demokracji Mateuszowi Kijowskiemu ufa 15 proc. badanych (więcej o 2 punkty proc.), nieufność deklaruje 16 proc. (wzrost o 1 punkt proc.) Nieznajomość Kijowskiego zadeklarowało 53 proc. badanych.
CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 31 marca - 7 marca 2016 r. roku na liczącej 1104 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.