USA wyślą do Iraku dodatkowych 217 żołnierzy i po raz pierwszy śmigłowce bojowe Apache dla wsparcia sił rządowych w walce z Państwem Islamskim - poinformował w poniedziałek podczas wizyty w Bagdadzie minister obrony Ash Carter.
Liczebność wojsk USA w Iraku zwiększy się w ten sposób z dotychczasowych 3870 do 4087 ludzi. Zadecydował o tym prezydent Barack Obama po tygodniach konsultacji ze stacjonującymi na miejscu amerykańskimi dowódcami i przywódcami Iraku. Według amerykańskich mediów w skład dodatkowego kontyngentu wejdą przede wszystkim żołnierze sił specjalnych, pełniący w kampanii przeciwko islamistom rolę doradców i pomocników Irakijczyków. W grupie tej znajdzie się także pewna liczba instruktorów, a ponadto personel ochrony doradców i ekipy naziemnej obsługi śmigłowców.
Kilkunastoosobowe amerykańskie zespoły wojskowych doradców i pomocników mają działać pod osłoną sił bezpieczeństwa na szczeblu irackich batalionów i brygad, co będzie skutkować kierowaniem ich w rejony przyfrontowe, gdzie istnieje zwiększone zagrożenie ostrzałem moździerzowym i rakietowym - wskazuje agencja AP.
Zaznacza jednocześnie, że przebywając w pobliżu stref walk Amerykanie będą mogli lepiej wspierać poradami taktycznymi Irakijczyków, którzy prowadzą obecnie natarcie na kontrolowany nadal przez islamistów Mosul - drugie co do wielkości miasto kraju. Do tej pory amerykańscy doradcy współpracowali z siłami zbrojnymi Iraku na szczeblu ich naczelnego dowództwa, stacjonując z dala od linii frontu. Uważa się, że śmigłowce Apache znacznie wzmocnią siłę następnych ataków na Mosul.
Carter spotkał się z dowodzącym działaniami sił USA przeciwko Państwu Islamskiemu generałem Seanem MacFarlandem oraz z przedstawicielami najwyższych władz Iraku, w tym z premierem Hajderem al-Abadim i ministrem obrony Chalidem al-Obeidim.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.