Katowice: IV edycja festiwalu nowej muzyki

Czwarta edycja festiwalu tzw. nowej muzyki - prezentującego najciekawszych twórców, których nagrania wpłynęły w ostatnich latach na światową scenę muzyki elektronicznej - odbędzie się w dniach 28-30 sierpnia w Katowicach.

Szczegóły IV Festiwalu Tauron Nowa Muzyka organizatorzy przedstawili podczas wtorkowej konferencji prasowej w stuletnich obiektach zamkniętej 10 lat temu kopalni "Katowice". Zabytkowe pokopalniane budynki na terenie Muzeum Śląskiego, gdzie w przyszłości ma stanąć nowa siedziba tej instytucji, będą scenerią dwóch festiwalowych scen.

Gwiazdami trzydniowej imprezy będą m.in. zaliczana do "najbardziej oryginalnych i nieprzewidywalnych postaci ostatniej dekady" w nowej muzyce szwedzka wokalistka Fever Ray, ekspresyjna Brytyjka Ebony Bones, brytyjski didżej The Bug, kalifornijski producent Flying Lotus, eksperymentujący brytyjski raper Roots Manuva czy legenda skandynawskiej nowej muzyki grupa Mum.

Prócz nich wystąpią także: Kamp!, Pivot, Speech Debelle, Dan Le Sac vs Croobius Pip, iTAL TEK, King Canniball, Vasen Piparjuuri, None, Oszibarack, PlanningtoRock, Jon Hopkins, Minoo, C.H. District, Tim Exile, Zova, Hudson Mohawke, Pogodno, Jacaszek, Dan Deacon, Onra i OSTR.

Muzyczny trzon festiwalu uzupełnią m.in. warsztaty fotograficzne w katowickiej Galerii Rondo Sztuki, pokazy dokumentalnych filmów o muzyce w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach, rozgrywki cross golfa wokół Szybu Krystyna w Bytomiu Szombierkach i wycieczki do zabytków przemysłowych, m.in. cementowni w Grodźcu czy Huty Katowice w Dąbrowie Górniczej.

Organizatorzy przypominali we wtorek, że miejscem pierwszej edycji festiwalu był teren zabytkowego szybu Wilson w katowickiej dzielnicy Nikiszowiec. Kolejne dwie przeniosły się do Cieszyna, teraz impreza wraca do Katowic, na pokopalniany teren w pobliżu Spodka. Przedstawiciele władz tego miasta chcą w ten sposób m.in. tworzyć podbudowę do ubiegania się o miano Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.

Adam Godziek z agencji, która - obok miasta, Muzeum Śląskiego i samorządu regionalnego - współorganizuje imprezę, mówił że jej powrót do Katowic to szansa, by miasto doczekało się dużego festiwalu. Ocenił, że to teraz tym bardziej realne, ponieważ zaangażował się w nią poważny sponsor, który - o ile tegoroczna edycja będzie udana - wiąże z nią długofalowe plany.

Organizatorzy spodziewają się przyjazdu ok. 4-5 tys. uczestników. Jak mówią - są zadowoleni z dotychczasowej sprzedaży wejściówek. Akcentują, że widzów - prócz doboru wykonawców - ma przyciągać postindustrialny klimat, choć przyznają, że z jego zapewnieniem wiąże się np. konieczność zatrudnienia liczniejszej ochrony, niż gdyby imprezę organizować w łatwiejszym terenie.

Uczestnicy festiwalu będą mogli korzystać z katowickiego kempingu w Dolinie Trzech Stawów czy noclegów, których bazę przygotowano na festiwalowej stronie internetowej www.festiwalnowamuzyka.pl. Atrakcją ma być też możliwość wypożyczenia rowerów miejskich - by dostać się na imprezy towarzyszące czy w miejsce noclegu.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
4°C Sobota
dzień
4°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
3°C Niedziela
rano
wiecej »