Reklama

Austria: Procesje na jeziorach

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny tysiące wiernych z Austrii i z zagranicy będą uczestniczyły w tradycyjnych procesjach statkami na austriackich jeziorach Wörth oraz Bodeńskim. Dla uczestników procesji trzema statkami na jeziorze Wörth w Karyntii Mszę św. odprawi biskup diecezji Gurk-Klagenfurt Alois Schwarz, a kazanie wygłosi przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich, kard. Christoph Schönborn.

Reklama

Po raz pierwszy w 55-letniej historii procesji na jeziorze Wörth, na plaży w Klagenfurcie przygotowano wielki namiot na wypadek, gdyby się okazało, że kapryśna tegoroczna pogoda nie pozwoli na planowany przebieg uroczystości na wodzie. Organizatorzy mają w pamięci ubiegłoroczne święto, gdy procesja odbyła się w strugach deszczu.

W różnych miejscowościach położonych wokół jeziora przygotowano specjalne programy. W niektórych z nich procesje będą witały „morza świateł“. Na jeziorze ułożony zostanie m.in. świetlny krzyż. Podczas Mszy św. w Maria Wörth bp Schwarz odda Karyntię w opiekę Matce Bożej.

Tradycja procesji na jeziorze Wörth sięga 1954 roku. Wtedy to do Klagenfurtu miała być przywieziona figura Matki Boskiej Fatimskiej. Chcąc ją uroczyście wprowadzić do miejsca przeznaczenia postanowiono przewieźć ją statkiem. Z biegiem lat w przygotowanie procesji zaangażowało się coraz więcej miejscowości wokół jeziora. Dziś procesja na statku po jeziorze Wörth w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – obok wyrazu religijnego stała się także atrakcją turystyczną.

Kilka tysięcy wiernych z Austrii, południowych Niemiec i Szwajcarii gromadzi się też rokrocznie 15 sierpnia w godzinach wieczornych na procesji fatimskiej na jeziorze Bodeńskim. Tegoroczna procesja połączona będzie z modlitwą w intencji jedności Europy i poświęceniem naszego kontynentu Matce Bożej. Dla „wspólnoty trzech krajów” kazanie wygłosi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, kard. Stanisław Ryłko.

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczyna też „natężony“ czas pielgrzymek do największego sanktuarium maryjnego w Austrii – Mariazell. Mszy św. tego dnia przed figurą Matki Boskiej Łaskawej przewodniczyć będą nuncjusz apostolski w Wiedniu abp Peter Stephan Zurbriggen oraz biskup diecezji Graz-Seckau, na terenie której położone jest sanktuarium, Egon Kapellari.

Tradycyjną pielgrzymkę odbędą też wierni Archidiecezji Salzburg. Wraz ze swym arcypasterzem Aloisem Kothgasserem modlić się będą 15 sierpnia w położonym na jednej z gór otaczających miasto sanktuarium maryjnym Maria Plain.

Maryjne święto Matki Boskiej Zielnej ma także starą tradycję w regionie alpejskim i do dziś wiąże się z wieloma zwyczajami ludowymi. Tam także święcone są wiązanki ziół zbieranych na alpejskich łąkach. W wielu parafiach kobiety wiją ozdobne kompozycje z 77 gatunków ziół i roślin leczniczych, które następnie święcone są podczas Mszy św. Bukiety ziół symbolizują nie tylko szacunek dla dzieła stworzenia, ale także zwrócenia się Boga do człowieka. Poświęcone w kościołach wiązanki ziół mieszkańcy Alp przechowują w domach do następnego roku. Również od 15 sierpnia w regionie zaczyna się tzw. "maryjna trzydziestka", a więc czas pielgrzymek. Od tego dnia, przez 30 kolejnych dni aż do przypadającego 14 września święta Podwyższenia Krzyża wierni nawiedzają sanktuaria maryjne i uczestniczą w specjalnych nabożeństwach poświęconych Matce Bożej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
5°C Sobota
wieczór
2°C Niedziela
noc
2°C Niedziela
rano
5°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama