W Watykanie rozpoczął się jubileusz żołnierzy i służb mundurowych. Zakończy go niedzielna Msza w Bazylice św. Piotra pod przewodnictwem kardynała sekretarza stanu.
Pierwszym punktem jubileuszu było sympozjum o posłudze ordynariatów polowych. Szef watykańskiej dyplomacji przypomniał na nim, że ofiarami wojen są nie tylko cywile, ale również żołnierze i ich rodziny. Wymaga to specjalnej posługi ze strony Kościoła. Jednym z przyjętych od niedawna zadań kapelanów wojskowych jest propagowanie wśród żołnierzy międzynarodowego prawa humanitarnego. Abp Paul Gallagher zaznaczył, że Stolica Apostolska jest sygnatariuszem wielu międzynarodowych porozumień. W ten sposób chce zachęcić wspólnotę międzynarodową do większej ochrony godności człowieka w kontekście konfliktów zbrojnych oraz do wprowadzenia zakazu niektórych typów uzbrojenia.
O specyfice posługi duszpasterskiej wśród żołnierzy mówił też kard. Marc Ouellet, prefekt Kongregacji ds. Biskupów. Podkreślił on, że ordynariaty polowe nie służą zapełnianiu dziur w zwyczajnym duszpasterstwie, lecz są odpowiedzią na szczególne potrzeby żołnierzy. Mają oni być samarytanami pokoju. Niekiedy wymaga to od nich najwyższej postawy chrześcijańskiej, jaką jest oddanie własnego życia za przyjaciół – podkreślił kard. Ouellet.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.
Sejm przeciwko odrzuceniu projektu nowelizacji Kodeksu karnego, dotyczącego przestępstw z nienawiści
W 2024 r. funkcjonariusze dolnośląskiej KAS udaremnili nielegalny przywóz prawie 65 ton odpadów.