Tradycyjna procesja "zaśnięcia Maryi", która przeszła w piątek po południu dróżkami z Domku Matki Bożej do kościoła Grobku Matki Bożej, zainaugurowała w piątek główną część odpustu Wniebowzięcia Matki Bożej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej (Małopolskie).
Procesję, w której uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych, w tym liczne asysty w strojach regionalnych, poprzedziły nieszpory z kazaniem odprawione w Domku Matki Bożej. Nabożeństwo celebrował arcybiskup Józef Kowalczyk. Piątkowe uroczystości zakończy w Dolinie Jozafata msza święta.
Tradycyjna procesja „zaśnięcia Maryi” to jedna z najbardziej widowiskowych i oryginalnych procesji w Kościele katolickim w Polsce. Wierni z figurą Maryi niesioną w trumnie dotrą po kilku godzinach do kościoła Grobu Matki Bożej.
W sanktuarium maryjno-pasyjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej od początku tygodnia trwa odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dziś rzesze pątników, kilkadziesiąt asyst i orkiestr idzie kalwaryjskimi Dróżkami. To zasadnicza część uroczystości odpustowych u stóp góry Żar.
Bernardyn z Kalwarii o. Mikołaj Rudyk wyjaśnia, że procesja nawiązuje do apokryficznych przekazów o zaśnięciu Maryi i zabraniu jej we śnie do nieba. „Tę tradycję kultywuje przede wszystkim Kościół Wschodni. Tam właśnie śmierć Matki Jezusa nazywana jest zaśnięciem” – dodaje zakonnik.
Autorem specjalnej inscenizacji Misterium Zaśnięcia Matki jest o. Augustyn Chadam. Przed wiekami procesje Pogrzebu i Chwały były skromniejsze. Dopiero w latach 30. XVII w. pojawiła się specjalna kapela i oddział wojska. Następnie procesjom towarzyszyły salwy armatnie, palono pochodnie, maszerowało wojsko. Do dziś specjalne, uprzywilejowane miejsce w procesji ma asysta cieszyńska, która po raz pierwszy pojawiała się na procesji w 1740 r.
Sobota w kalwaryjskim sanktuarium będzie dniem młodych. Przed południem sprzed kaplicy u Piłata młodzież wyruszy na Drogę Krzyżową. Wieczorem biskup Jan Szkodoń z Krakowa odprawi mszę świętą. Po uroczystości zaplanowano premierowe wykonanie "Oratorium kalwaryjskiego" autorstwa scenarzysty i dramaturga Zbigniewa Książka oraz kompozytora Bartłomieja Gliniaka.
Odpusty Wniebowzięcia Matki Bożej w Kalwarii Zebrzydowskiej organizowane są od początku istnienia klasztoru. Szczególną oprawę otrzymały jednak dopiero po II wojnie światowej.
Sanktuarium kalwaryjskie jest głównym ośrodkiem kultu maryjnego w Małopolsce. Fundatorami klasztoru była w XVII wieku rodzina Zebrzydowskich. Wokół niego powstały Dróżki Męki Pańskiej łączące ze sobą ponad 40 obiektów sakralnych.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.