Reklama

Mnóstwo pielgrzymów na Drodze św. Jakuba

Na pół roku przed rozpoczęciem „Świętego Roku Jakubowego” 2010 średniowieczną hiszpańską Drogę Świętego Jakuba przemierza rekordowa liczba pielgrzymów.

Reklama

Według informacji władz regionu Galicji, w okresie od stycznia do czerwca 2009 r. do Santiago de Compostela, gdzie - jak głosi legenda – znajduje się grób św. Jakuba Apostoła, przybyło 48.969 pielgrzymów. To o 12 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Biuro pielgrzymkowe w Santiago zakłada, że jeśli ta tendencja się utrzyma, to do końca roku jedną z licznych dróg św. Jakuba na terenie Hiszpanii przejdzie 140 tys. osób. Z dokumentacji liczby pielgrzymów wynika, że byłby to nowy rekord w historii sanktuarium, nie licząc lat świętych. Dlatego rzecznik Consorcio Xacobeo - Konsystorium Jakubowego, odpowiedzialnego za przygotowanie Roku św. Jakuba w 2010 roku liczy, że to rekordowe zainteresowanie pielgrzymkami utrzyma się i w przyszłym roku. Również arcybiskup Santiago de Compostela Julian Barrio ma nadzieję, że w przyszłym roku liczba pielgrzymów przekroczy 200 tys. - poinformowała galizyjska gazeta „La Voz de Galicia“.

Istniejąca od ponad 1000 lat Droga św. Jakuba - po hiszpańsku Camino de Santiago - w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok tras do Rzymu i Jerozolimy. Tradycja mówi, że ciało apostoła św. Jakuba (Większego) przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii i pochowano w miejscu, w którym dziś leży miasto Santiago de Compostela. Do tego miejsca prowadzi wiele pątniczych szlaków, każdy oznaczony „muszlą św. Jakuba”.

Rok Jubileuszowy jest ogłaszany wtedy, gdy dzień św. Jakuba - 25 lipca, jednocześnie święto patronalne sanktuarium - wypada w niedzielę. Wówczas 1 stycznia dostojnicy kościelni uroczyście otwierają Święte Drzwi, tzw. Drzwi Przebaczenia Puerta del Perdón, tym samym inaugurując kolejny Rok św. Jakuba - Ano Jacobeo. Tak będzie w 2010 r.

Konsystorium Jakubowe liczy, że wydarzenia kulturalne w Roku Jakubowym w Galizji przyciągną nawet 10 mln turystów. Większe zainteresowanie tą pielgrzymką stanowi również „zastrzyk finansowy“ dla słabego ekonomicznie regionu, wysuniętego najdalej na północny zachód Hiszpanii. Władze regionu wychodzą z założenia, że Rok Jakubowy – zwiększy o 1,5 proc. produkt krajowy (Galicji) brutto - byłoby to ok. 880 mln euro.

W 2006 roku liczba oficjalnych pielgrzymów w „normalnym“ roku przekroczyła 100 tys. Nieporównywalnie wyższe są liczby pielgrzymów w „latach świętych” - np. w 2004 r. Santiago de Compostela odwiedziło 179 tys. pielgrzymów.

Już od pierwszych wieków chrześcijaństwa pielgrzymi zmierzają do Santiago de Compostela Drogą Świętego Jakuba, której cała sieć prowadzi przez różne kraje europejskie. Znaczne ożywienie ruchu pielgrzymkowego nastąpiło po wizytach Jana Pawła II. Papież dwukrotnie przebywał w Santiago, raz nawet przeszedł niewielki odcinek Camino Frances – drogi francuskiej. Po pierwszej wizycie papieża w 1982 r. Rada Europy uznała Camino de Santiago za drogę ważną dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. W październiku 1987 r. Drogę św. Jakuba ogłoszono pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym Rady Europy, a sześć lat później wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama