"Milenijny Akt z 1966 r., program Wielkiej Nowenny i powstałe wcześniej Śluby Narodu są nadal bardzo aktualne. To zobowiązania, które trzeba odkurzyć i które na nowo trzeba nam dziś podjąć" – powiedział na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski uczestniczył w ostatniej debacie z cyklu „Raport Jasnogórski 2016”. Nawiązywały one do programu odnowy moralnej narodu w oparciu o Śluby Jasnogórskie sprzed 50 laty. Abp Gądecki podkreślił, że te zobowiązania nadal nas obowiązują. – Dzisiaj jest pewnie poważniejsze zadanie odkurzenia tego wszystkiego, przypomnienia sobie i rachunku sumienia z tego, co myśmy z tym wszystkim zrobili – powiedział przewodniczący KEP.
– Im większe jest zagubienie tym większa jest wartość i konieczność przypominania sobie pojedynczo i zbiorowo tych aktów – zauważył abp Gądecki. Dodał, że na przykład w kwestii obrony życia nic się nie zmieniło. "Te zasady były ważne wtedy i są ważne dzisiaj, i będą ważne w dalszym ciągu niezależnie od tego jakie będzie odniesienie do tego zewnętrznych władz politycznych czy pragnień partii. To są solidne fundamenty ładu społecznego, których przekroczyć nie można – powiedział abp Gądecki.
Oryginalny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Miłości za Wolność Kościoła w Polsce i na świecie z 1966r. tylko przez dwa dni można oglądać na Jasnej Górze. W związku z 50.rocznicą jego złożenia Paulini zdecydowali się wyjąć dokument i pokazać go w Sali Rycerskiej pielgrzymom.
W dziewiątej, ostatniej debacie z cyklu „Raport Jasnogórski 2016”, której towarzyszyło hasło: „Weź w opiekę naród cały”, obok abp Stanisława Gądeckiego udział wzięli: Barbara Stanisławczyk, prezes Zarządu Polskiego Radia, s. Alicja Rutkowska, koordynator ośrodków katechumenalnych, Rafał Porzeziński, dyrektor programu I Polskiego Radia i po raz pierwszy przedstawiciel Paulinów, generał Zakonu o. Arnold Chrapkowski.
Debatę poprzedziła Msza św. celebrowana o godz. 17. 00 w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego.
Spotkania były dziewięciomiesięcznym cyklem dysput nad programem zawartym w Ślubach Jasnogórskich Prymasa Tysiąclecia. Tymi spotkaniami Jasna Góra powróciła do wielowiekowej tradycji dysput teologicznych na Sali Rycerskiej.
Tematami debat „Raport jasnogórski 2016” Paulini uczynili hasła zaczerpnięte z dziewięcioletniej nowenny przed rokiem 1966, kiedy to Kościół w Polsce i cały naród przygotowywał się do Millenium chrztu Polski. Kard. Stefan Wyszyński duszpasterskim programem na dziewięć lat, tak zwanej Wielkiej Nowenny, obrał treść Ślubów Jasnogórskich z 1956 r. Pragnął, aby program Ślubów wszedł w codzienne życie Polaków, w czas obrony wiary w sercach ludzi, wobec nieustającej walki przeciwko Bogu i Kościołowi.
Dyskutanci ze świata Kościoła, nauki i kultury, prowadzeni przez red. Jana Pospieszalskiego spotykali się na Jasnej Górze w obecności widowni i zaproszonych gości. Dyskusje były rejestrowane, a następnie udostępniane szerokiemu gronu odbiorców poprzez Internet, stacje radiowe i telewizyjne.
Intencją organizatorów było wywołanie szerokiej refleksji, zainspirowanej tymi debatami.
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.