Co najmniej 75 osób zginęło, a ponad 300 zostało rannych w serii wybuchów samochodów-pułapek i ataków moździerzowych, które wstrząsnęły w środę stolicą Iraku, Bagdadem - podała iracka policja. (podsumowanie dotychczasowych informacji)
To najbardziej krwawy dzień w Bagdadzie od wycofania się amerykańskich sił z miast w Iraku pod koniec czerwca.
Przed południem w pobliżu budynków ministerstw i innych ważnych celów w stolicy doszło do co najmniej sześciu zamachów bombowych i ostrzałów z moździerza, przeprowadzonych w odstępie kilku minut.
Najkrwawszy zamach nastąpił w pobliżu MSZ, położonego zaraz obok granicy silnie strzeżonej Zielonej Strefy, gdzie eksplodował samochód-pułapka. Zginęło tam ok. 50 ludzi, a ponad 200 zostało rannych - podały irackie władze. Na gruzowisku są ratownicy, którzy szukają kolejnych ofiar.
Według policji, eksplodowała tam ciężarówka wypełniona materiałami wybuchowymi.
"Okna Ministerstwa Spraw Zagranicznych wypadły, masakrując znajdujących się wewnątrz ludzi. Wśród zabitych widziałem pracowników ministerstwa, dziennikarzy i strażników" - powiedział jeden ze świadków.
Fragmenty zawalonego budynku roztrzaskały zaparkowane przed nim samochody. Dziesiątki pojazdów spłonęły. Ziemia przed budynkiem resortu jest pokryta gruzami i rozbitym szkłem.
Podmuch eksplozji był tak silny, że wybił szyby w oknach budynku parlamentu, położonego już wewnątrz Strefy. Spadły tam również pociski moździerzowe.
W pobliżu bramy prowadzącej do Zielonej Strefy powstał lej głębokości trzech metrów i szerokości 10 metrów.
Ponad 20 osób poniosło śmierć, a ok. 100 zostało rannych w pierwszym z serii zamachów, którego celem było Ministerstwo Finansów. Ciężarówkę z ładunkiem wybuchowym umieszczono na moście łączącym północ i południe stolicy. Fragment mostu zarwał się, grzebiąc jadące nim samochody.
Agencja Reutera zwraca uwagę, że do takich skoordynowanych ataków w pobliżu chronionych budynków rządowych dochodzi stosunkowo rzadko. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy celem zamachowców w Bagdadzie i północnym Iraku padały głównie szyickie meczety.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.