W czasie ramadanu - miesiąca postu muzułmanów - w kilku miastach Wielkiej Brytanii na autobusach zostaną umieszczone duże banery z napisem „Subhan Allah” (Chwała Allachowi).
Akcja ta jest częścią kampanii brytyjskiej organizacji charytatywnej Islamic Relief, która w ten sposób chce wesprzeć ofiary syryjskiej wojny domowej, poinformowały wczoraj media Wielkiej Brytanii.
Islamic Relief twierdzi, że ta kampania ma pomóc młodym ludziom, aby swoją nienawiść do wojny w Syrii oraz do dyskryminacji, jakiej doświadczyli, „wyładowywali” poprzez zaangażowanie humanitarne. Dyrektor organizacji Imran Madden tłumaczy, że jest to w pewnym sensie „kampania zmiany klimatu”, poprzez którą ma nadzieję zmienić panujący w Wielkiej Brytanii negatywny wizerunek pomocy międzynarodowej oraz wspólnoty muzułmańskiej. Podkreślił, że dzięki pomocy międzynarodowej w ciągu minionych 15 lat zmniejszyła się o połowę liczba ludzi żyjących w skrajnym ubóstwie. Brytyjscy muzułmanie są „wspólnotą nadzwyczaj wielkoduszną”, która tradycyjnie w czasie ramadanu przekazuje charytatywnym organizacjom międzynarodowym sumy w wysokości ok. 120 mln euro.
Reklamowe banery będą umieszczone od 23 maja na autobusach w Londynie, Birmingham, Manchesterze, Leicester i Bradford. Kampania irytuje niektóre grupy brytyjskiego społeczeństwa. Przypomina się przy tej okazji niedawny spór, do jakiego doszło między Kościołem anglikańskim i grupą kin, która odmówiła wyświetlania jednominutowego chrześcijańskiego filmu reklamowego. Nagranie wideo przedstawiające arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego, który odmawia modlitwę „Ojcze nasz” w otoczeniu dzieci uchodźców, było przygotowane przed Bożym Narodzeniem dla portalu internetowego justpray.uk i - według źródeł kościelnych - miało pokazać, że modlitwa jest codziennym elementem życia w Wielkiej Brytanii. Przedstawiciele kin swoją odmowę uzasadnili tym, że nie chcą prowadzić „żadnej reklamy na cele religijne”.
Ramadan - islamski miesiąc postu - jest jednym z pięciu obowiązków wyznawcy islamu, obok wyznania wiary, modlitwy, jałmużny i pielgrzymki do Mekki, oraz uprzywilejowanym czasem modlitwy i czytania Koranu. W tym roku rozpoczyna się 6 czerwca i zakończy 5 lipca. W czasie ramadanu wierzący muzułmanie powstrzymują się od jedzenia i picia od wschodu do zachodu Słońca. Jest on dla muzułmanów miesiącem świętym, ponieważ to właśnie w czasie ramadanu, według tradycji, prorok Mahomet miał otrzymać objawienie pierwszych wersów Koranu.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.