Po raz trzeci, tym razem w Mąkolicach, niewiasty diecezji łowickiej przyjadą do Miriam na III Diecezjalną Pielgrzymkę Kobiet. Wydarzenie przygotowuje i koordynuje łowicka redakcja "Gościa Niedzielnego".
Każda z pań może czuć się zaproszona do domu mąkolickiej Madonny. W tym niezwykłym miejscu, gdzie znajdują się dwa kościoły dedykowane Najświętszej Maryi Pannie, z których jeden jest najstarszą drewnianą świątynią w diecezji, w miesiącu, w którym obchodzimy Dzień Matki, będziemy się modlić i rozmawiać z najlepszą Matką. Wpatrując się w Miriam, będziemy Ją pytać, jak być sobą, jak słuchać Boga i służyć ludziom. Podobnie, jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku w spotkaniu będą uczestniczyły w relikwiach święte i błogosławione niewiasty związane z naszą diecezją. Ufamy, że podczas kilku godzin spędzonych w Mąkolicach, zarówno od Maryi, jak i od naszych świętych poprzedniczek otrzymamy wsparcie, wskazówki i dobre rady.
III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet będzie odbywała się pod hasłem: "Miriam wie najlepiej". Tym razem spotkamy się o 9.30. Razem z nami będzie się modlił i posługiwał w konfesjonale ks. Robert Wielądek, misjonarz miłosierdzia posłany przez ojca świętego Franciszka. Punktem kulminacyjnym spotkania będzie uroczysta Eucharystia odprawiona przez bp. Andrzeja F. Dziubę o 12.00. Na koniec Mszy św. dokonamy osobistego aktu oddania i zawierzenia wszystkich kobiet Maryi. Zanim każda z niewiast powierzy się Matce Jezusa, uroczyście zrobią to przedstawicielki różnych stanów: od uczennic, żon, matek, wdów, po siostry zakonne oraz dziewice i wdowy konsekrowane. Dobrowolne oddanie się Matce Bożej będzie głębokim aktem religijnym, który – jak uczy tradycja Kościoła – jest wielkim błogosławieństwem duchowym. Nasze zawierzenie ma być przyjęciem testamentu z krzyża, w którym Jezus oddał nam swoją Matkę. Słowa: "Oto Matka twoja", choćby ze względu na to, w jak szczególnej chwili zostały wypowiedziane, domagają się odpowiedzi, której już po raz trzeci chcemy udzielić w Mąkolicach.
W programie pielgrzymki znajdą się także: świadectwa, konferencja dziennikarza "Gościa Niedzielnego" Marcina Jakimowicza, rozbudowane nabożeństwo różańcowe, którego rozważania poprowadzi s. Anna Maria Pudełko. Podczas kolejnych tajemnic różańcowych przełożona wspólnoty apostolinek opowie nam o konkretnych cechach Maryi. Nasza Matka i Przyjaciółka opowie nam, jak słuchać, przyjmować, towarzyszyć, być czułą i wolną. Jak zwykle, na wszystkie panie będą czekały prezenty nawiązujące do hasła pielgrzymki. Nie zabraknie także czasu na kawę i wspólną agapę, którą przygotowują wierni z mąkolickiej parafii.
Zachęcamy panie do zabrania ze sobą "krzyżyków dla wiarygodnych". Chodzi o przygotowanie dla łowickiej młodzieży wybierającej się na spotkanie z ojcem świętym pod Krakowem krzyżyków. Ten chrześcijański symbol ma im przypominać, że teraz na nich spoczywa troska o wiarę przodków. Wszystkie osoby, które chcą włączyć się w to dzieło, zachęcamy do samodzielnego wykonania, wydziergania, wystrugania czy wyhaftowania krzyżyków dla młodych z diecezji. Dodatkowo prosimy, by do każdego dołączyć odpowiedź na pytanie: "Czym dla mnie jest wiara?". Wyznanie prosimy opatrzyć imieniem i nazwiskiem.
Prosimy też o napisanie i przywiezienie swoich ulubionych przepisów. Poza składnikami i sposobem wykonania, opatrzcie je także swoim imieniem i nazwiskiem, a także parafią, z jakiej jesteście. W zeszłym roku nie udało się zebrać wystarczającej liczby przepisów, by mogła powstać Diecezjalna Książka Kucharska "Przepiśnik Miriam", dlatego zbiór przepisów prowadzimy także w tym roku.
Już dziś możemy was zapewnić, że wspólne świętowanie Dnia Matki z Bogarodzicą będzie ucztą dla ducha i ciała. Honorowy patronat nad pielgrzymką objęli bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki, i Marek Jóźwiak, wójt gminy Głowno.
Program III Diecezjalnego Dnia Kobiet: "Miriam wie najlepiej":
9.30–10.00 Przybycie uczestniczek do mąkolickiego sanktuarium
10.00–10.30 Wprowadzenie, przywitanie i modlitwa przy relikwiach błogosławionych i świętych kobiet
10.30–11.30 Wykład Marcina Jakimowicza: „Jestem zdolny do wszystkiego”
11.30–12.00 Przygotowanie do Eucharystii
12.00–13.30 Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja F. Dziuby. Po Mszy św. zawierzenie kobiet diecezji Matce Bożej
13.30–14.15 Przerwa na posiłek (kawa, herbata, ciasto)
14.15–15.30 Nabożeństwo różańcowe z rozważaniami s. Anny Marii Pudełko AP
15.30–16.15 Świadectwo ks. Rober Wielądek, misjonarza miłosierdzia
16.15 – Agapa, występy, tańce
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.