W dniu rozpoczynającym muzułmański miesiąc postu – Ramadan – Międzynarodowe Towarzystwo ds. Praw Człowieka (IGFM) zaapelowało do rządów państw islamskich o uwolnienie chrześcijan przebywających w więzieniach.
GFM, które ma swoją siedzibę we Frankfurcie nad Menem, przekazało swój apel do Organizacji Konferencji Islamskich skupiającej 57 państw członkowskich.
W Ramadanie jest zwyczaj zwalniania więźniów. IGFM przypomina, że w więzieniach Iranu przebywa wielu konwertytów, którzy przeszli z islamu na chrześcijaństwo. Ponadto w Pakistanie więzieni są ludzie, skazani na karę śmierci na mocy tzw. ustawy o bluźnierstwie.
Organizacja praw człowieka apeluje zwłaszcza do rządu Egiptu o ochronę chrześcijańskich Koptów w kraju. Sześciu z nich skazano na trzy lata więzienia i pracę przymusową za to, że w ramadanie przez cały dzień mieli czynną swoją kawiarnię. IGFM zwraca uwagę, że nie jest to naruszeniem przepisów prawnych, bowiem nakaz postu w Ramadanie dotyczy tylko muzułmanów.
Również w Egipcie wydano ostatnio wyroki na dwóch prawosławnych duchownych koptyjskich. Jeden z nich został skazany przez oficjalny sąd na pięć lat więzienia za to, że udzielił ślubu młodej parze nie wiedząc o tym, że kobieta była muzułmanką, która tajnie przeszła na chrześcijaństwo. Drugi natomiast, wiejski proboszcz, był szykanowany przez miejscowych notabli, ponieważ zamierzał poświęcić nowo wybudowaną kaplicę. Przeciwnicy księdza doprowadzili do tego, że jakiś podejrzany duchowny islamski wydał „fatwę” orzekającą, że Koptowie nie mają prawa do święcenia nowych kaplic. Z obawy o życie kapłan musiał opuścić wieś.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.