Czternastu mężczyzn przyjęło dziś dominikański habit i rozpoczęło roczny nowicjat w klasztorze oo. dominikanów na warszawskim Służewie. Po raz pierwszy od 1948 r. uroczystość obłóczyn zakonnych odbywa się w Warszawie, dotychczas dominikanie mieli swój nowicjat w Poznaniu.
Na początku uroczystej liturgii o. Piotr Krysztofiak, przeor klasztoru dominikanów na Służewie podkreślił, że uroczystość obłóczyn w Warszawie ma też wartość historyczną. "Przez setki lat nowicjat dominikański odbywał się w Krakowie, od 1948 roku w klasztorze w Poznaniu, a od tego roku pierwszy rok w zakonie bracia nowicjusze będą przeżywali w Warszawie. To historyczna chwila dla tego klasztoru i dla całej Prowincji" – mówił o. Krysztofiak.
W czasie obrzędu obłóczyn nowicjusze zdjęli krawaty i marynarki oraz przywdziali habit zakonny: białą tunikę, szkaplerz i mantolet oraz czarną kapę. Otrzymali też skórzany pas z różańcem. Nowicjuszy oblekał w zakonny strój przełożony polskiej prowincji dominikanów, o. Krzysztof Popławski.
W homilii o. Popławski zwrócił uwagę na specyfikę genealogii dominikańskiej. "Ciągłość i przerwanie to nasza dominikańska genealogia. Ciągłość jest zachowana dzięki temu, że przychodzą nowi na miejsce tych, którzy z różnych powodów odchodzą" – mówił prowincjał dominikanów.
Nowicjat w zakonie dominikanów trwa dwanaście miesięcy, podczas których nowicjusze pogłębiają życie duchowe oraz poznają regułę i historię założonego 800 lat temu zakonu, a także uczą się języka łacińskiego i śpiewu liturgicznego. Po tym czasie nowicjusze składają pierwsze śluby zakonne na okres jednego roku.
W homilii prowincjał dominikanów przypomniał zakonne konstytucje i podkreślił, że nowicjat jest okresem próby, którego celem jest bardziej dogłębne rozpoznanie przez nowicjusza Bożego powołania, doświadczenie sposobu życia w Zakonie oraz ukształtowanie umysłu i serca w dominikańskim duchu.
W uroczystej Mszy św. uczestniczyły rodziny i przyjaciele braci nowicjuszy, współbracia zakonni z Polski i Europy, księża z rodzinnych parafii nowicjuszy. Podczas uroczystości obecny był także o. Czesław Bartnik OP, wieloletni magister nowicjatu dominikańskiego w Poznaniu.
Zakon Braci Kaznodziejów, jak brzmi pełna nazwa dominikanów, założył w 1216 roku w Rzymie pochodzący z Hiszpanii św. Dominik Guzman. Do Polski dominikanów sprowadził na początku XIII wieku św. Jacek Odrowąż, którego do zakonu przyjął w Wiecznym Mieście sam św. Dominik.
Obecnie do polskiej prowincji dominikanów należy około 500 ojców i braci.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.